Dívčí jména - seznamy

Dívčí jména: Podle čeho vybírat a co vzít v úvahu?

Některé budoucí maminky a tatínkové mají jméno svého dítěte vybrané už od mládí, jiní stojí před těžkým rozhodnutím a neví, jaké jméno pro svoji holčičku vybrat. Výběr jména je velmi důležitá a složitá věc. A proto s rozhodováním nepospíchejte a důkladně si to celé promyslete. V našem článku najdete návod, jak a podle čeho jméno vybírat a také mnoho tipů na různá jména pro holčičky.

Jak vybrat jméno pro holčičku?

Rozmyslete si, jestli chcete jméno české nebo cizí, jméno jedinečné nebo obvyklé. Pořiďte si seznam jmen a vyškrtejte jména, která nepřipadají v úvahu. Pak si vypracujte s partnerem každý svůj vlastní seznam jmen, porovnejte si je a zaškrtněte si shodná jména. Pokud žádná nejsou, začněte znovu.

Co vzít v úvahu, na co si dát pozor při výběru jména?

Výběr jména je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, která rodiče udělají. Jméno totiž bude provázet dítě celým životem a může mít významný vliv také na jeho osobnost a identitu. Při výběru jména je tedy důležité brát v úvahu několik faktorů, aby bylo jméno pro vaši dceru vhodné a nositelné s hrdostí.

Rodinná tradice a význam jména

Mnoho rodin si klade za cíl pokračovat v rodinné tradici a dává dítěti jméno podle svých předků nebo zároveň volí jméno s určitým významem, který má pro rodinu nějakou důležitost. 

Složení jména a jeho zvučnost

Křestní jméno pro holčičku by mělo být snadno vyslovitelné a ladit s příjmením. Zkuste si jméno představit ve spojení s celým jménem a zjistěte, zdali se k sobě hodí.

Oblíbená jména vs. unikátnost

Rozhodnete-li se pro nějaké velmi populární jméno, mějte na paměti, že dítě by mohlo potkat ve škole nebo v budoucím životě spoustu stejně pojmenovaných vrstevníků. Na druhou stranu, zcela netradiční jméno může přinést radost, ale také s sebou nese riziko nepochopení nebo problémů s vyslovením.

Pozor na příliš netradiční jména

Netradiční jména sice nejsou špatná, ovšem je třeba dávat si na ně velký pozor. Pokud se jedná o cizojazyčné jméno, někdy může s českým příjmením působit dost zvláštně až divně. Můžete se často setkávat s nepochopením a ve společnosti to totiž může vyvolat velký rozruch. Měli byste proto pečlivě zvážit, zda je vybrané jméno opravdu vhodné a nezpůsobí v budoucnu dítěti spíše více problémů. Děti i dospělí umí být krutí. Je důležité, aby dítě své jméno přijalo a mohlo jej pak hrdě nosit.

Mezinárodní jména

Pokud máte plány na cestování nebo žijete v mezinárodním prostředí, může být pro vás vhodnější zvolit jméno, které je snadno vyslovitelné a pochopitelné i v jiných kulturách a jazycích.

Osobní význam

Někteří rodiče volí jména podle svých zálib, vzorů nebo filozofie. Jméno může odrážet něco, co má pro vás a vaši rodinu zvláštní význam.

Délka jména

Při výběru jména mějte na paměti, že krátká jména často působí výrazněji a jsou snadno zapamatovatelná.

Křestní jméno a zákon

Při výběru jména musíte také vzít v potaz zákon, který má vymezená pravidla. Podle zákona své dítě:

  • nesmíte pojmenovat stejně jako jeho sourozence,
  • dítě může mít maximálně 2 křestní jména, která navíc nesmí být stejná
  • holčičku musíte pojmenovat holčičím jménem a chlapečka zase jménem pro chlapečky,
  • matriky vám pravděpodobně neuznají jména zkomolená a také zdrobněliny určitých jmen. 

A na co dalšího se zaměřit?

Myslete na to, aby se jméno hodilo k příjmení a klidně si vybraná jména zkuste napsat na papír. Mluvte na miminko vámi vybraným jménem, ať zjistíte, jak zní a jak se vám líbí. Podívejte se, kdy bude miminko přibližně slavit narozeniny a kdy bude mít svátek. V některých seznamech jmen si zjistíte i význam jména, jeho původ, datum svátku i různé zdrobněliny a domácí varianty. Inspirovat se můžete i numerologií.

Návod, jak vybrat jméno pro holčičku

1. Nejoblíbenější dívčí česká jména

Plánujete pro svou dceru tradiční české jméno? Tradiční česká jména jsou v České republice velmi oblíbená. Mimo to některá česká jména jsou odrazem historie a kultury. Tradiční jména často nesou jména našich předků a mají hlubší význam pro rodinnou historii. Vybrání jména na základě rodinných vazeb může být zvláštním způsobem uctění minulosti.

Níže najdete výčet 20 nejoblíbenějších českých dívčích jmen, která jsou aktuálně nejpoužívanější u nás. Je to málo? Podívejte se na náš článek česká dívčí jména, kde najdete celkem 300 tipů na tradiční česká jména pro holky.

1.Eliška11.Julie
2.Anna12.Kristýna
3.Adéla13.Barbora
4.Tereza14.Nela
5.Sofie15.Laura
6.Viktorie16.Klára
7.Ema17.Emma
8.Karolína18.Anežka
9.Natálie19.Rozálie
10.Amálie20.Sára

2. Krátká dívčí jména

Čím dál více lidí se obrací k jednoduchým a krátkým jménům, která jsou trendová a působí svěže. Krátká jména často působí také výrazněji, jsou snadno zapamatovatelná a univerzální.

Níže najdete výčet 20 nejoblíbenějších krátkých jmen pro holčičky, která jsou aktuálně nejpoužívanější u nás. Pokud vám to nestačí, podívejte se na náš článek krátká dívčí jména, kde najdete 298 tipů na krátká zvučná jména pro holky, ať už česká, mezinárodní nebo neobvyklá.

1.Ada11.Lia
2.Bea12.Mia
3.Dia13.Ada
4.Ela14.Lena
5.Ema15Ria
6.Eva16.Rút
7.Ida17.Tea
8.Ina18.Zoe
9.Iva19.Lara
10. Lea20.Gita

3. Neobvyklá dívčí jména

Zvolit pro svou dceru netradiční nebo neobvyklé jméno může být zajímavým rozhodnutím, které může vyjadřovat individualitu a originalitu. Nicméně je důležité taková jména vybírat opatrně a s citem. Můžete se často setkávat s nepochopením a ve společnosti to totiž může vyvolat velký rozruch. Měli byste proto pečlivě zvážit, zda je vybrané jméno opravdu vhodné.

Níže najdete výčet 20 neobvyklých jmen pro holčičky, která jsou hezká a často používaná. Pokud vám to nestačí, podívejte se na náš článek neobvyklá dívčí jména, kde najdete 306 tipů na netradiční jména pro holky.

1.Ada11.Malvina / Malvína
2.Anika12.Nikoleta
3.Bibiana13.Miraja
4.Debora14.Oksana
5.Emanuela15Petruše
6.Evelína16.Rostislava
7.Chiara17.Šanel
8.Janis18.Vědunka
9.Jitřenka19.Zixi
10. Kornelie20.Zoja

4. Anglická dívčí jména

Mnoho anglických jmen je mezinárodně uznávaných a rozpoznatelných, což může být výhodné, pokud se plánujete přestěhovat nebo pokud máte vazby na anglicky mluvící země.

Anglická jména mají tu výhodu, že je umí vyslovit téměř každý po celém světě. Anglická jména neustále přibývají a mají i různé rozšiřující se varianty. Na rozdíl od českých jmen existuje těch anglických mnoho, takže některá z nich ani nenajdeme v kalendáři. Některá anglická jména pro holku jsou snadno přeložitelná do češtiny, jako například Kateřina – Katherine, Jana – Jane nebo Sofie – Sophie. Potom existují jména, která lze přeložit, ale jsou zcela odlišná, například Věra – Faith, Květa – Florence nebo Jindřiška – Henriette.

Níže najdete výčet 20 typických anglických jmen pro holčičky, která jsou hezká a často používaná. Pokud vám to nestačí, podívejte se na náš článek anglická dívčí jména, kde najdete 260 tipů na anglická jména pro holky.

1.Amelia11.Aria
2.Chloe12.Beth
3.Olivie13.Cora
4.Emily14.Lucy
5.Ava15Myla
6.Poppy16.Thea
7.Isabella17.Rose
8.Jessica18.Ruby
9.Lily19.Tyra
10. Sophie20.Zelda

Vybrali jste jméno, které není v seznamu?

Na každé větší matrice jsou k dispozici dlouhosáhlé seznamy jmen. Pokud si vyberete jméno, které v seznamu uvedeno není, musíte požádat Ústav pro jazyk český v Praze o vyjádření a schválení vámi vybraného jména. Zaplatíte poplatek ve výši 600 až 1 100 Kč. Zapsána mohou být i 2 křestní jména, což je dnes velkým trendem.

Jak vybrat správné jméno pro holčičku

Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte

Do porodnice si s sebou přineste Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte. Formulář můžete předtím dostat v těhotenské poradně nebo přímo v porodnici, kde budete rodit. Na tiskopisu vyplníte jméno pro holčičku i pro chlapečka a pak formulář podepíšete společně s partnerem. Můžete jej vyplnit a odevzdat také až po narození miminka před předáním dokladů matrice k vystavení rodného listu a určení rodného čísla dítěte.

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.