Jak vyčistit ucpaný odpad rychle a snadno?

Čas od času se nám může sát, že je potrubí ucpané a voda neodtéká. Máme pro vás pár tipů, jak čistit odpad preventivně i v případě jeho ucpání.

Ucpaný odpad ve vaně, umyvadle nebo sprše ucpu hlavně vlasy, vousy, zbytky mýdla a šamponu, tuk z kosmetiky, případně prací prášek. Ve dřezu je to hlavně mastnota a zbytky jídla. U WC to způsobí často splachované předměty, které do něj nepatří a v potrubí vzpříčí. Nevhazujte zbytky jídla, vlhčené ubrousky ani hygienické potřeby. Může jít také o špatně projektované, položené nebo deformované potrubí.

Pumpujte gumovým zvonem

Gumový zvon často k vyřešení problému stačí. Ucpěte otvor odpadu špuntem, napusťte do umyvadla či vany trochu vody, mokrým hadrem ucpěte přepadový otvor neboli vpusť, zátku oddělejte a přiložte zvon tak, aby neunikal vzduch. Pumpováním vznikne podtlak, který uvolní trubky. Vodní vír pak odvede vodu do odpadu. Obdobně se pracuje s ruční pumpou, která je vhodná pro umyvadla a dřezy.

Zkontrolujte sifon

Při rozebrání sifonu ve tvaru kolene, kde se stále drží voda a který slouží jako pachová zátka, si pod něj postavte kbelík, sifon odšroubujte a vodu nechte odtéct. Ručně vyberete nečistoty z potrubí a zkontrolujte těsnění, zda nepotřebuje vyměnit.

Prošťouchněte odpad pružinou

Čisticí pružina neboli instalatérské péro na odpad se dostane tam, kam sami nedosáhnete. Musíte být dva. Jeden do potrubí natlačí konec pružiny. Druhý točí ruční klikou jedním směrem a současně pružinu směřuje k ucpanému místu, které se pružinou naruší. Při vytahování pružinu průběžně otírejte od nečistot. Pokud máte tlakovou myčku, můžete péro nahradit speciálním nástavcem na čištění potrubí.

Chemické přípravky a babské rady

Pro chemické pročištění zvolte přípravky s hydroxidem sodným, jako je Krtek. Stačí je nalít nebo nasypat do odpadu, nechat působit a pak zalít horkou vodou. Na nebezpečné prskání se vybavte ochrannými brýlemi, oděvem a rukavicemi. Pamatujte na to, že starší potrubí z PVC může při vysokých teplotách při chemické reakci popraskat. Ekologickou variantou na čištění odpadu je sůl, kypřicí prášek či jedlá soda v kombinaci s octem a horkou vodou. I při této variantě roztok prská a má bouřlivou reakci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.