Jak s dětmi vyřezat dýni na Halloween?

Svítící vydlabané a vyřezané dýně pohádkově září do podzimního večera a chrání nás před zlými duchy. Vyrobte si dýňové strašidlo pro radost dětí i dospělých.

I Irska do Ameriky

Svátek Halloween rozsvěcí 31. října svými dýněmi sychravý podzim. Tento svátek přinesli do Ameriky Irové, kteří si ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které si kladli na okenní římsy svých domů, aby od nich v noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Proto se také převlékali do strašidelných kostýmů a dávali za domovní dveře pro duchy sladkosti.

Od uhlíků ke svíčkám

V Americe pak místo řepy lidé začali využívat dýně. K rozsvíceným vyřezávaným dýním se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterého nechtějí v nebi, ani pekle, a bloudí světem s dýní s uhlíkem uvnitř. Původně totiž uvnitř dýní opravdu zářily kousky řezavého uhlí, což dodalo dýním temnější tón a červenější záři ještě o něco strašidelněji. Svíčky přišly až později. Pro bezpečné osvětlení se do dýní vkládají čajové svíčky, svíčky ve skleněných či plastových ochranných kelímcích nebo hřbitovní svíčky.

Pořiďte si vhodné nástroje

Pro vlastní vyřezávání jsou nejvhodnější tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože. Vyřezávání z dýní se věnují i lidé holdující carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla. Existují však i speciální pilky a další nástroje pro jemnou práci. Pro vytvoření obličeje nebo jednoduché siluety si ale dobrým nožem vystačíte. Pokud máte dobře vybavenou domácí dílnu, může se vám hodit i maličká pilka zvaná zlodějka. S ní zvládnete vyřezat i složitější siluety. K docílení lepší ostrosti můžete využít i ostřič nožů.

Jak vyřezat strašidelnou dýni – postup krok za krokem:

Při vydlabávání dýní si dejte pozor, aby se slupka dýně příliš neztenčila a neprotrhla. Pak by nemusela být dostatečně pevná a dýně by také dříve hnila.

Odřízněte vršek dýně i se stopkou a nechte si jej jako poklop. Řez veďte kolem stonku dýně. Otvor musí být dostatečně velký, tak na 2/3 dýně, kvůli snadnému vydlabávání, ale i k pozdějšímu vkládání svíčky.

Pak ostrou a velkou polévkovou lžící vydlabejte z dýně dužinu. To bude děti opravdu bavit. Velké dýně můžete přeříznout na poloviny a vytvořit masku za každé poloviny. Dýně pak bude řeznou plochou stát na zemi. Při vyřezávání je třeba klást důraz na spolupráci s dětmi, aby nevzniklo nějaké nebezpečí.      

Rady pro vyřezávání dýní

Aby vám vyřezávaná část dýně nevypadla celá, nesmí být jednotlivé otvory moc u sebe a příliš pospojované. Dýním můžete vtisknout různé obličeje, ať už veselé, nebo třeba strašidelné a děsivé. Oblíbené jsou i siluety, například koček či netopýrů. Vytvořit můžete cokoli, co vám vaše fantazie a tvořivost dovolí. Siluety mohou být prázdné a svítící. Velmi působivé jsou ty plné na prázdném poli kolem nich. Jsou na vyřezání složitější. Mnohem důležitější je trpělivost a dobrá rozvaha.

Jak naložit s dužinou a jádry

Zkuste si připravit z dužiny lahodné dýňové kompoty a džusy. Výtečné jsou i tradiční pokrmy z dýně, jako je dýňová polévka, dýňové zelí, dýňový koláč či dýňové kari. Jádra dýně doporučujeme usušit v troubě a loupat. Pro zvýraznění chutě je můžete trochu nasolit. Dětem budou opravdu chutnat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.