Otlačené nohy dokážou pěkně potrápit. Zdaleka přitom nevznikají jen v nepohodlných společenských botách, někdy se otlaky mohou vytvořit i v komfortní sportovní obuvi. Jak problém řešit?
Boty co nejdříve vyzujte
Ne vždy je to samozřejmě možné. Jste například uprostřed několikakilometrové horské túry nebo třeba na plese. Náhradní boty zkrátka nemáte k dispozici a zůstat naboso také není nejpraktičtější. A tak vám možná pomohou tipy níže v tomto článku, které pomohou problémy zmírnit.
Jestli ale máte možnost, měli byste boty, které vám způsobují otlaky, ihned vyzout. Je totiž pravděpodobné, že pokud tak neučiníte, problém se bude jedině zhoršovat.
Postižená místa ošetřete, stačit bude náplast
Bolavá místa je nutné co nejdříve ošetřit. Mozoly jsou totiž velice citlivé. Pozor na to, že není vhodné je slupovat nebo propichovat. Tím jen zvyšujete riziko další zbytečné bolesti a prodloužení celkové doby hojení.
Místo toho místo přelepte tak, aby bylo dokonale chráněno. Stačit vám k tomu zpravidla bude běžná náplast Leukoplast. V obchodech či lékárnách také bývají k dispozici speciální náplasti na otlačené nohy, které jsou rovněž vhodnou volbou. Někdy obsahují i léčivé látky urychlující hojení.
Pomoci mohou i vhodné ponožky
Bolavé otlaky v botách nevznikají jen kvůli špatně padnoucí obuvi. Na vině mohou být i ponožky. Ty mohou být buď příliš velké či tlusté – zvýší se pak tlak na nohu, která se do boty hůře vejde –, nebo naopak příliš malé. V takovém případě se ponožka sroluje pod nohu a pata je v přímém kontaktu s botou, což způsobí nepříjemné otlaky a vznik mozolů.
Jestliže vás tedy v některém páru bot otlaky pravidelně trápí, zamyslete se také nad tím, zda si do nich berete vhodné ponožky.
Boty musí dokonale padnout
Pokud jde o boty, otlaky či mozoly vznikají většinou ze dvou důvodů. Buď jsou boty moc malé a kvůli tomu se nohy po nějaké době bolestivě otlačí, anebo jsou naopak o něco větší, než by měly být. V takovém případě se noha při chůzi může v botě mírně pohybovat – stačí i jediný milimetr – a vzniknou tak nepříjemné mozoly. Vedle již zmíněných ponožek nebo výměny bot za jiný pár může pomoci i správné uvázání bot. Zkuste tkaničky či řemínky dle potřeby mírně povolit nebo naopak dotáhnout. Zkrátka vše upravte tak, aby noha do boty padla co nejlépe.
Bolavým nohám nejlépe prospěje odpočinek
Pokud už k otlakům a mozolům došlo, pak nejlépe učiníte, necháte-li nohy v klidu. Na velkou bolest může pomoci ponoření nohou do studené vody s ledem, následně můžete místa ošetřit chladivým krémem, který zároveň urychlí hojení. Pak se několik dní vyhýbejte botám, které problémy způsobily.