Tipy na pohybové hry pro děti

Pohybové hry pro děti umí efektivně zužitkovat jejich neutuchající energii a udělat něco pro jejich růst a vývoj. Tady je pár pohybových her, při kterých se děti zabaví a také se něco hravě naučí.

Najdi svoje přezůvky

Pohybová hra rozvíjí u dětí psychomotorické dovednosti, jako je rychlost a obratnost. Děti se rozdělí do skupin a před sebou mají v dostatečné vzdálenosti naskládané bačkůrky. Na povel vystartuje z každé skupiny jedno dítě, co nejrychleji najde své přezůvky, obuje si je a vrátí se zpět ke svojí skupině. Pak vyráží další. Vyhrává ta skupinka, která je kompletně obutá jako první.

Hra na zvířátka

Pohybová hra podpoří motoriku, pohotovost a rovnováhu. Pokud řeknete slovo žabičky, děti poskočí, pokud vyslovíte slovo pštrosy, děti budou chodit a zvedat kolena a pokud pejsci, budou se otáčet dokola kolem vlastní osy, jako když si pes honí ocásek. Než předvedete všechna zvířátka, je to zábava na odpoledne, které rychle uběhne.

Hra na sochy

Hudebně pohybová hra, v rámci které se děti zrychleně pohybují v rytmu hudby puštěné z jakéhokoliv přehrávače. Jakmile se hudba vypne, je to znamení, aby se zastavily a napodobily nehybnou sochu. Hýbat se opět začnou až tehdy, jakmile se hudba znovu spustí. Můžete obměňovat rychlost běhu nebo střídat druhy pohybů. Děti se učí pohotově reagovat a rozvíjejí své pohybové schopnosti.

Hra na trpaslíka

Mezi další venkovní hry patří hra na trpaslíka. Děti si v kruhu házejí mezi sebou míč. Ve chvíli, kdy ho někdo nechytí, všichni zkamení. Dítě, které se pohne jako první, získá jedno písmenko ze slova trpaslík. Prohrává a ze hry vypadává ten, kdo jako první nasbírá všech 8 písmen.

Hra na chytanou

Křídou nakreslíte na zem kruh, jeden je uprostřed a po obvodu ostatní děti. Dítě v kruhu hází míčem kolmo do výšky a zvolá něčí jméno. To musí vyběhnout a míč chytit. Když ho chytí, vyvolává dalšího hráče, když míč nechytí, znova vyvolává předchozí hráč, který byl uvnitř kruhu. Účelem hry je procvičit obratnost a postřeh, míč chytit co nejrychleji a nenechat ho spadnout na zem.

Hra na molekuly

Pohybová hra na molekuly je učí počítat, strategicky přemýšlet a sdružovat se do skupin. Děti se volně pohybují v prostoru jako atomy a jakmile někdo vykřikne jakékoliv číslo, vytvoří skupinku, tedy molekulu se stejným počtem členů jako vyslovené číslo. Nezařazené děti z hry vypadávají a vítězem je dvojice, která tvoří poslední molekulu.

Hra na zajíce a lišku

Zajíčci musí kolem lišky vytvořit kruh. Pak zpívají píseň Běží liška k táboru nebo jinou píseň a chodí po obvodu kruhu. Jakmile dozpívají, začne liška honit zajíčky a každé chycené dítě si vezme do nory uprostřed kruhu. Pohybová hra stimuluje psychomotorické smysly a během chůze a běhu vede ke správnému držení těla.

Hra Honzo, vstávej

Děti budou používat malé slepičí kroky, rozkývané kachní kroky, žabí skoky a podobně. Sednou si do kruhu a uprostřed bude vyvolávač. Vždy vyvolá jedno dítě a řekne: „Honzo, vstávej!“ A dítě se zeptá: „Kolik je hodin?“ A on třeba odpoví: „Dvě žabí.“ A dítě musí udělat 2 žabí skoky nebo slepičí kroky směrem k vyvolávači a vyvolá další dítě. Hra pokračuje, dokud se některé z dětí nedostane do středu kruhu.

Hra Čáp ztratil čepičku

Čáp ztratil čepičku je oblíbená hra, kdy se dítě zábavnou formou učí rozeznávat barvy. Jeden říká: „Čáp ztratil čepičku, měla barvu, barvičku… „žlutou“, a ostatní musí co nejrychleji najít cokoliv žlutého. A postupně se mění barvy.

Hra hlava, ruka, noha, zadek

Rozdělte děti do stejných skupin a vyjmenujte části těla, kterými se mohou děti dotýkat země. Například 3 ruce, 5 nohou, 1 zadek a 2 hlavy. Každá skupinka dětí se musí dotýkat země jen daným počtem částí těla. Pokud si chcete hru zpestřit, vhodným tipem je i únikovka s dětmi. Můžete se podívat, zda není nějaká v okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.