10 venkovních her pro děti, kterými se zabavíte i vy

Přimět děti, aby nekoukaly celý den na televizi nebo do počítače či telefonu a přitom neotrávit sami sebe, není jen tak. Když na to půjdete chytře, děti pohybovým aktivitám přijdou na chuť a zabavíte se i vy. Poradíme vám, co na děti zabírá.

1.    Hra na schovku

Jedna z nejoblíbenějších venkovních her pro děti, která se dá hrát doma i venku a nachodíte při ní spoustu kroků. Děti se mohou schovat za závěs do sprchového koutu nebo třeba za prádelním košem. Jeden stojí za pikolou a všichni ostatní si musí najít dokonalý úkryt, aby ho jen tak nikdo nenašel.

2.    Schovávačka věcí

Jestliže bydlíte v malém bytě, schovávejte místo sebe věci. Třeba hračky, hrací karty nebo barevné papírky. Pravidlem je, že každá věc musí být aspoň kouskem vidět, aby nebylo neustále potřeba otevírat všechny skříně a šuplíky. Na povel všichni mohou začít hledat. A kdo jich najde nejvíc, získá právo vymyslet další příště skrýše.

3.    Hra s molitanovými míčky

Měkké míčky z molitanu se perfektně hodí k rehabilitaci i na různé hry. Doma vám nic neponičí a hra s nimi není hlučná ani nebezpečná. Můžete je s dětmi házet o volnou zeď a chytat nebo zapojit tenisovou raketu nebo lehkou raketu na badminton či ping pong. Děti si mohou pinkat jen tak do vzduchu, nebo zkoušet udržet míček na raketě co nejdéle.

4.    Básničky s napodobováním a pohybem

Básničky doprovázené napodobováním se dětem nikdy neomrzí, protože je u nich legrace. Zkombinujete řeč, pohyb a rytmus, díky čemuž se děti rozvíjejí děti po všech stránkách. Menším dětem můžete s pohyby rukou a nohou klidně pomoct, větší děti už mohou opakovat a říkat básničky samy.

5.    Hra na to, kdo déle vydrží

Ke hře vám postačí kousek volného prostoru, stopky a kus papíru. Každý člen rodiny postupně zkouší, jak dlouho třeba vydrží stát na levé noze, pak zase na pravé a pak  třeba i se zavřenýma očima. Můžete testovat, jak dlouho vydržíte jakoby sedět bez židle nebo mít předpažené ruce. Není to jen tak.

6.    Slepá bába

Slepou bábu vyberte losem nebo rozpočítáním. Slepé bábě pak zavažte oči, aby neviděla, a roztočte ji dokola a společně říkejte úvodní básničku.

Slepá bábo, kam tě vedu?

Do kouta.

Co v tom koutě?

Kohouta.

Co v kohoutě?

Zlaté vejce.

Co v tom vejci?

Zlatá jehla.

Co v té jehle?

Zlatá nit.

Co v té niti?

Tak si mě slepá bábo chyť.

Pak se snaží slepá bába chytit ostatní hráče, kteří na ní mluví, aby bába věděla přibližnou pozici ostatních. Hráči se musí pohybovat jen v domluveném prostoru. Pokud někoho chytí, musí poslepu poznat, o koho se jedná, třeba podle hlasu, oblečení či vlasů. Pokud to uhádne, stává se chycený hráč slepou bábou.

7.    Pětiminutovka s písmeny

Zkuste rychle napsat na papír, kolik věcí u vás doma začíná na písmenko P nebo třeba L. Máte doma lžíci, láhev nebo lis na česnek? Nastavte si na budíku čas 5 minut a dejte se do psaní. Pak sečtěte, kdo z vás byl nejlepší.

8.    Košíková s hrncem

Stačí zmačkat noviny, staré časopisy nebo archy jakéhokoliv popsaného či balicího papíru. Pak postavte doprostřed místnosti židli, na něj dejte hrnec a snažte se do něj papírovými kuličkami trefit. Hrnec nemusí být ani na židli, ale třeba na zemi, nebo naopak na stole. Dokážou se vaše děti trefit, když bude hrnec na stole, na židli nebo na zemi? A dokážete se trefit vy? Můžete hrnec zkusit postavit i na štafle? Otestujte, jak se vám bude dařit. Házet se dá i zády k hrnci, v předklonu mezi nohama, s jedním zavázaným okem, jako byste byli piráti a podobně.

9.    Kuželky trochu jinak

Tahle hra vůbec není tak snadná, jak to zprvu vypadá. Dítěti přivažte k pasu provázek a na jeho konec, který by měl sahat 5 až 10 centimetrů nad kolena, připevněte propisku, obyčejnou tužku či fixu. Pak dítě nechte, ať se snaží tužkou strefit do hrdla láhve třeba od mléka, ale i od limonády, která mívá užší hrdlo, kterou má postavenou mezi nohama. Abyste hru udělali ještě mnohem napínavější, můžete svým dětem měřit čas na stopkách.

10. Bunkr

Až budou děti z celodenního pobíhání hodně unavené, nechte je, ať si postaví bunkr, kdekoliv je napadne, třeba pod jídelním stolem v kuchyni. Bunkr se vám bude hodit i během deštivého dne. Děti mohou na skrýš použít deky, přikrývky, polštáře, spacáky, matrace z postele a použít mohou i velké koupelnové osušky. Až budou mít skrýš hotovou, pomozte jim v bunkru vybudovat příjemná a měkký pelíšek a nechte je v něm odpočívat. Můžete si číst nebo poslouchat audiopohádku.

Proč by si měly děti hrát venku?

Aktivní venkovní hry pro děti, cvičení a sport zlepšují fyzický vývoj a schopnosti, jako rovnováha, flexibilita, hrubá i jemná motorika. Děti venku spálí více kalorií a více posílí svaly a kosti. Pobyt na slunci pomáhá získat vitamín D, který mimo jiné snižuje pravděpodobnost chronických onemocnění.

Pobyt na čerstvém vzduchu je základem zdraví a zlepšuje funkci imunitního systému. Nezatracujte proto hlínu, bahno, písek, kaluže, vítr, déšť ani sníh. Děti si díky zdánlivé špíně a bakteriím budují svůj imunitní systém a obranyschopnost.

Fyzická aktivita vyplavuje hormony štěstí endorfiny, uklidňuje a zlepšuje psychiku. Pobyt venku odbourává stres a děti se odreagují od každodenní rutiny. Poznávají a objevují svět kolem, získávají zážitky, širší rozhled, větší souvislosti a snazší porozumění tomu, co slyšely nebo viděly na obrázku.

Pobyt venku na přirozeném světle je pro oči daleko lepší, než při umělém světle doma a zlepšuje zrak. Při pravidelném pobytu venku se snižuje pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti. Každodenní koukání na obrazovky a monitory, televizní, mobilní, tabletové i počítačové má negativní vliv na oči.

Venkovní hry pro děti jim pomáhají vytvořit sociální vazby. Společné a organizované sporty i hry učí děti, jak spolupracovat a fungovat v týmu. A také neorganizované hraní si venku s ostatními děti učí, jak spolu vycházet, komunikovat a společně fungovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.