Zdraví seniorů

Vliv životního stylu na zdraví seniorů

O vašem zdravotním stylu v pokročilém věku do jisté míry rozhodují genetické predispozice. Větší význam má ale pravděpodobně vás životní styl v předcházejících letech. Čemu se po celý život věnovat, abyste si ve stáří mohli užívat? Poradíme vám.

Ve stáří se vaše životní kroky sečtou

V mladším věku je těžké překonat určitou bezstarostnost a myslet za horizont několika dekád. Mladí lidé tak často holdují nezdravé stravě a příliš se o sebe mnohdy nestarají ani po fyzické stránce. Někdy dokonce můžeme vidět i mladé influencery, kteří se nebojí propagovat zakázané látky a skutečnost, že je lze užívat „zdravě“, podkládají tím, že mají dle rozborů krve dokonale fungující tělo.

Jenže málokdo si uvědomuje, že cokoliv nepřirozeného a nezdravého je pro naše tělo obrovskou zátěží. Podívejme se na hmatatelnější příklady. Ani cirhózu jater si pravděpodobně nepřivodíte po pěti letech intenzivního požívání alkoholu. Že ale vaše játra či ledviny vypoví ve stáří službu, pokud svůj životní styl nezměníte ani za deset, dvacet či třicet let, už je poměrně pravděpodobné. A stejné to je i s čímkoliv jiným. Chcete v seniorském věku cestovat a užívat si vnoučata, nebo raději chcete řešit, kolik aktuálně stojí pleny pro seniory a trávit stáří po doktorech?

Pamatujte tedy na to, že váš zdravý životní styl vás nemusí ohrozit za jeden nebo dva roky, ale může se projevit za třicet nebo čtyřicet let. Všichni si ale jistě přejete, abyste si mohli užívat nejen mládí, ale také stáří. A tak je dobré i v nižším věku myslet na to, že své tělo nemůžete opotřebovat v první čtvrtině nebo polovině života. Naopak se v tomto věku musíte o své tělo starat, protože právě v první polovině života máte největší možnost ovlivnit, jaká bude polovina druhá.

Genetika hraje svou roli, ale…

Častou výmluvou mnoha lidí nehledě na věk je, že zdědili určitou genetiku a nic s ní neudělají. „V rodině jsme všichni obézní, prostě špatně spalujeme. Jenže až na naprosté výjimky platí, že spíše než genetické predispozice v rodině dědíme životní styl. Bližším pohledem tak zjistíme, že v obézní rodině se nadměrně konzumují kalorické potraviny a sportem tráví jednotliví členové jen minimum času. Místo toho rodiče sedí u televize a děti z ruky nepustí tablet či telefon.

Genetika tak sice hraje určitou roli v tom, jakému zdraví se budeme ve stáří těšit, mnohem důležitější roli ale hraje životní styl jako takový. Na co byste se tedy měli zaměřit?

Zdravá strava, hodně pohybu

V podstatě vám stačí dodržet dvě hlavní věci. Ačkoli to zní jednoduše, celoživotním pohledem jde o náročný úkol. Musíte zkrátka konzumovat kvalitní a čerstvé potraviny a pravidelně se věnovat pohybu na rekreační úrovni. Stačit mohou i procházky. Vedle toho se snažte omezit stres. Zkrátka si život v mládí zdravě užívejte, zvýšíte tak šance na to, že si svůj životní styl udržíte i ve stáří.

Zdroj foto: Sean A E/peopleimages.com / Adobestock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.