Školní výlety pro děti jsou obohacením ve školní docházce. Zaujměte děti zajímavými výlety na místa, která je nadchnou, obohatí a nebudou je nudit. Připravili jsme pro vás tipy na výlety z celé České republiky a rozdělili jsme je přehledně do jednotlivých krajů. Najdete zde různé typy na významné hrady a zámky, historická muzea, naučné ZOO, hravé farmy nebo tipy na zábavné a vědecké parky. Nápady na výlety jsou vhodné pro učitele, ale i pro uspořádání rodinných výletů. Je opravdu z čeho vybírat!
Hlavní město Praha
Déčko Svět – barevná výstava ČT 😀
Výstava Déčko Svět se nachází v Praze v České televizi. Je velice poutavým a zajímavým místem, kde se děti setkají s televizními postavičkami z vysílání ČT 😀 a také ze známého webu Déčka. Déčko Svět je interaktivní výstava, která zabaví návštěvníky na spoustu hodin. Díky rozmanitému a zábavnému prostředí si děti postaví svůj Déčkohrad, mohou ovládat vláčky, ponorky a další různé atrakce. Nedílnou součástí jsou také edukativní prezentace a tematické programy.
Zrcadlové bludiště Petřín – oblíbené místo pro všechny
Zrcadlové bludiště na Petříně je oblíbeným místem, jak pro malé děti, tak i dospělé. Inspirací pro zhotovení této stavby bylo zrcadlové bludiště ve Vídeňském Prátru. Stavba je také inspirována gotickou vyšehradskou bránou zvanou Špička. V samotném bludišti se nachází celkem 35 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel. Tudíž o zábavu zde není nouze.
Papilonia – motýlí dům
Papilonia je motýlí dům, který je neustále pod umělým osvětlením, což je ve světě unikát. Návštěvníci vstoupí do prostředí, kde se teplota pohybuje okolo 30 °C a vlhkost 80 %. Tyto podmínky jsou ideální pro život exotických motýlů. Návštěvníci mohou sledovat v bezprostřední blízkosti stovky motýlů různých druhů, barev a velikostí. Největší motýli dosahují ještě větších rozměrů, než je formát o velikost A5. Další zajímavostí je i líheň s motýlími kuklami, které návštěvníci mohou přítomně sledovat v motýlím domě.
Karlův most – nejstarší most přes Vltavu
Karlův most je nejznámějším a také nejstarším dochovaným mostem přes řeku Vltavu. Most nechal postavit roku 1357 Karel IV, který byl českým králem a římským císařem. Původně se mostu říkalo Kamenný nebo Pražský. Označení jako Karlův most dostalo až po roku 1870. Podle známé legendy je tento rozsáhlý most zpevněn díky přidaným syrovým vejcím do malty. Při důkladném odborném rozboru, avšak bylo zjištěno, že místo vajíček byla malta zalévaná mlékem a vínem.
Staroměstský orloj – astronomické unikátní hodiny
Pražský neboli Staroměstský orloj je třetí nejstarší orloj na světě. Počátky orloje se datují okolo 15. století, to znamená, že jsou hodiny staré asi 600 let. Staroměstský orloj jsou unikátní astronomické středověké hodiny, které jsou umístěné na věži Staroměstské radnice v Praze. Ukazují jak čas, datum, ale i polohu některých nebeských těles, fáze Měsíce, pochodující apoštoly, pohyblivé sochy a mnoho dalšího. Dominantní ozdobou je 12 soch apoštolů.
Vyšehrad – výhledy na Prahu a její památky
Historické hradiště Vyšehrad je tajuplným a zároveň oblíbeným místem, které nabízí nepřekonatelné výhledy na Prahu a její ojedinělé památky. Hradiště vzniklo v 10. století. Vyšehrad je jakousi ikonou ve vývoji historie českého národa. Při procházce v této lokalitě může návštěvníkům připomenout pověst o Dívčí válce a statečném Bivoj nebo odvážný skok koně Šemíka a jeho jezdce Horymíra.
Středočeský kraj
Zábavní park Mirakulum – unikátní zábavně-naučný park
Zábavní Park Mirakulum se nachází v Milovicích nad Labem. Je ideálním výletním místem pro ty, kteří vyhledávají originální zábavu a zároveň se chtějí něco nového naučit. K dispozici je obrovské množství atrakcí a aktivit. Návštěvníci mohou navštívit hrad, podzemní chodby a také farmu plnou zvířat. Možností programu je velká spousta v podobě jízdy ve vojenských obrněných vozidlech, návštěva lesní stezky, obrovské lesní hřiště v korunách stromů nebo věž poznání. To není všechno. Mirakulum nezapomíná ani na rozsáhlé sportovní atrakce, houpačky, trampolíny a lanová centra.
Státní hrad Karlštejn – střežící korunovační klenoty
Tajuplný Hrad Karlštejn se nachází nedaleko od Prahy v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Hrad byl vybudován roku 1348, českým králem a římským císařem Karlem IV. V hradu jsou uchovány české korunovační klenoty a sbírka svatých relikvií. V podvědomí návštěvníci mají známé báje a pověsti o hradu Karlštejn, kde měl být podle bájí a pověstí zapovězen vstup ženám na hrad. Proslulý hrad a zákaz vstupu ženám se objevuje ve známém filmu Noc na Karlštejně.
Lom Malá a Velká Amerika – úchvatné výhledy do krajiny
Zatopené lomy Malá a Velká Amerika jsou jedněmi z nejznámějších lomů v České republice. Nachází se v blízkosti hradu Karlštejn v Českém krasu. Lom Velká Amerika se často přezdívá jako Český Grand Canyon. Velká Amerika je dlouhá asi 800 m a široká 200 m. Jak z názvu vyplývá Lom Malá Amerika je o něco menší. Okolo obou lomů se nachází zajímavé turistické stezky s vyhlídkami, které návštěvníkům dovolí zhlédnout poutavá místa v okolí obou lomů. Zatopené lomy mají průzračnou vodu a impozantní pohled do přírody.
Pivovar Lobeč – zachráněný pivovar nadšenými architekty
Pivovar Lobeč se nachází v malé obci Lobeč v okrese Mělník. Počátky pivovaru jsou datovány okolo roku 1586. Pivovar patří k nejcennějším historickým pivovarům v České republice. Celý pivovar průběžně procházel důkladnou rekonstrukcí a od roku 2015 je po celých 71 letech opět v provozu a je možné jej navštívit. Jana a Pavel Prouzovi jsou architekti, kteří vnesli pivovaru duši a staly se i vlastníky pivovaru. Momentálně se pivo vaří podle tradic Lobečských sládků, poctivě, z velké části ručně a z místních surovin.
Farma Park Soběhrdy – pro milovníky zvířátek
Farma Park Soběhrdy se nachází v obci Soběhrdy blízko Benešova. Na této farmě je možné se setkat se zvířaty z celého světa, momentálně jich farmu obývá okolo 250. Návštěvníci mohou být v přímém kontaktu s velbloudy, klokany nebo pštrosy. Mimo jiné jsou pro děti na farmě připraveny atrakce v podobě trampolín, houpaček, prolézaček nebo zajímavá vyhlídková věž. Vyhlídková věž poskytne návštěvníkům krásný výhled na celou farmu a její okolí.
Jihočeský kraj
Stezka korunami stromů Lipno – první stezkou V České republice
Stezka korunami stromů Lipno je první stezkou svého druhu v České republice. Postupně od spodu na vrchol rozhledny budou návštěvníci průběžně potkávat a seznamovat se s naučenými informacemi o přírodě a její ochraně. Z rozhledny se rozprostírá neuvěřitelný výhled na Lipenskou krajinu a pokud je slunečné počasí návštěvníci mohou vidět i dál. Tato stezka je otevřena po celý rok a je bezbariérová. Pod rozhlednou je velké lezecké centrum pro děti. Další součástí je i unikátní tobogán, který je nejdelším suchým tobogánem v České republice. Jeho délka dosahuje až 52 m.
Muzeum čokolády a marcipánu – pro mlsné jazýčky
Muzeum čokolády a marcipánu se nachází v městě Tábor. Muzeum se rozprostírá ve 3 historických budovách, kde návštěvníci najdou celou historii čokolády včetně jejího pěstování a dovozu do Evropy. Další část muzea se věnuje marcipánu a jejímu zpracování. Pro návštěvníky jsou také připraveny zajímavé filmy o čokoládě nebo sledování práce cukrářů z čokolatérie. Součástí je také čokoládovna, kde si návštěvníci mohou zakoupit ty nejlepší čokolády z celého světa.
Krušlovský včelín – originálně vyřezávaná a malovaná stavba
Machův neboli Krušlovský včelín je jedinečně vyřezávaný a malovaný včelín v České republice a také ve střední Evropě. Jedná se o dřevěnou stavbu s jedinečnou sbírkou asi 80 řezeb a unikátně ztvárněných úlů. Řezbář a včelař Josef Mach začal budovat tuto ojedinělou stavbu v roce 1948. Včelín je tématiky posazen v krásné přírodě a zahradě plné květů.
Schwarzenberská hrobka – impozantní stavba s rakvemi
Místo posledního odpočinku neboli Schwarzenberská hrobka je osmiboká novogotická stavba z 19. století, kterou najdete blízko Třeboně. Hrobka se nachází v krásném prostředí ve středu anglického krajinářského parku. Jak z názvu vypovídá, hrobku vybudoval rod Schwarzenbergů. Je zde pochováno 26 příslušníků této šlechtické rodiny.
Státní hrad a zámek Český Krumlov – město, které ohromí návštěvníky
Státní hrad a zámek v Českém Krumlově nabídne návštěvníkům nezapomenutelné prostředí. Patří mezi ty nejvýznamnější památky ve střední Evropě. Největší dominantou ke zhlédnutí je zlatý kočár z počátku 17. století a jedinečná výzdoba Maškarního sálu. Další památkou je zámecká věž se 162 schody, měřící 86 metrů. Součástí je také obrovská zámecká zahrada s francouzskými záhony, kaskádovou fontánou a nebo s jezírkem a lekníny. Mimo to celé město Český Krumlov na své návštěvníky dýchne ojedinělou historickou duší.
Karlovarský kraj
Hlavní kolonáda v Mariánských Lázní – historická památka českého lázeňství
V Mariánských lázní je velkým symbolem a historickou památkou českého lázeňství Hlavní lázeňská kolonáda a Kolonáda Maxima Gorkého. Hlavní kolonáda má součástí dřevěný kazetový strop s bronzovými reliéfy na stěnách. Před Hlavní kolonádou se nachází známá Zpívající fontána, která má průměr okolo 18 metrů a je zasazena v kamenném květu. Za 2. světové války hrozilo, že stavba bude nenávratně zničena, protože bylo nedostatek materiálu na výrobu zbraní. Stavba byla nakonec nedotčena a ve velmi dobrém stavu zachována.
Rozhledna Háj u Aše – fascinující výhled na hory
Rozhledna Háj u Aše se nachází kousek od města Aše. Stavba je vysoká 34 metrů a má součástí 122 schodů. Slavnostní otevření rozhledny bylo v roce 1904. Rozhledna poskytne návštěvníkům obrovský výhled na Krušné a Doupovské hory, Slavkovský a Český les.
Muzeum Mattoni – expozice o minerální vodě
Muzeum Mattoni je unikátní expozicí z historie firmy Mattoni. Muzeum nabízí návštěvníkům
informace o zakladateli Heinricha Mattonim. Mimo jiné se výstava soustřeďuje na historické dokumenty (certifikáty ochranných známek, fotografie) nebo interaktivní výstavní exponáty a současné moderní technologie. Je zde ke zhlédnutí také rozsáhlá sbírka historických lahví, do kterých byla stáčená kyselská minerální voda.
Důl Jeroným – těžba cínové rudy
Důl Jeroným je hornickou památkou z 15-16. století. Návštěvníkům poskytne kompletní historii hornické kultury a dovednosti našich předků. Těžba byla zaměřena na těžbu cínové rudy. Podle odhadů se zde vytěžilo okolo 500-700 tun cínu. Důl je pro svou autentičnost, a především obrovskou zachovalost nejdůležitější technickou a hornickou památkou na světě.
Ústecký kraj
Zámek Děčín – klasicistní zámek
Děčínský zámek je rozsáhlým klasicistním zámkem na soutoku řek Labe a Ploučnice. Zámek patří mezi nejvýznamnější památky v oblasti severu Čech. Po rozsáhlé rekonstrukci návštěvníci mohou zhlédnout reprezentační sály a soukromé pokoje nebo barokní Růžovou zahradu s unikátní uměleckou výzdobou.
Hrad Hasištejn – strategické místo pro obranu země
Středověká zřícenina Hrad Hasištejn je rozsáhlým objektem. Počátky hradu jsou datovány okolo 14. století. Postavení hradu bylo strategické pro obranu země, jelikož chránil horské průsmyky, kterými přicházeli z Německa do Čech. Hrad návštěvníkům poskytne středověký gotický palác s věží a kaplí. Válcová věž byla následně upravena na rozhlednu, která v současnosti zajistí zajímavý výhled na Doupovské hory a také na část Českého středohoří.
Dětský zábavní park – Ústecké podzemí v Ústí nad Labem
Zábavní park nabízí široké možnosti zábavy a mnoho aktivit pro děti, ale i dospělé. Návštěvníci mohou vyzkoušet lanovku, nízké lanové překážky nebo lezeckou stěnu. Součástí je také geopark, který nabízí naučné prostředí o horninách, stromech a lesní zvěři. Další zajímavostí je i rozhledna s dalekohledem.
Zámek v Klášterci nad Ohří – renesanční stavba v malebném údolí
Zámek Klášterec nad Ohří se nachází u řeky Ohře v hezkém údolí mezi Doupovskými a Krušnými horami. Novogotický zámek byl postaven koncem 16. století a má součástí zámecký park. Zámecký park je velmi cenný, protože se zde nachází až 150 druhů stromů z celého světa. Pro své návštěvníky je zajištěno kulturní vyžití v podobě pohádkové země se skřítky a strašidýlky a zajímavými loutkami. Součástí je také expozice orientálního a evropského porcelánu umístěného ve 4 velkých sálech.
Liberecký kraj
Pohádkový zámek Horní Libchava
Vydejte se do Pohádkového zámku Horní Libchava a staňte se na jeden den princeznou nebo rytířem.
Mladší děti čeká pohádková prohlídka s princeznou a vyzkouší si spoustu aktivit jako například výuku šermu, předvedení zbroje a zbraní či prozkoumání naučné stezky. Na závěr budou mít děti možnost si něco pěkného vyrobit v dětské dílně nebo navštívit herničku. Starší děti si u nás kromě historicko-cestovatelské prohlídky zámku vyzkouší domorodé zbraně, zastřílí na střelnici z kuše a poznají život rytíře. A na závěr si z korálků od Indonéských domorodců vyrobí náhrdelník nebo náramek. Pro odvážné máme přichystanou prohlídka s Bílou paní a pánem podzemí, který je zavede na stezku fóbií. A na závěr je čeká to nejděsivější. Strašidelné sklepení! Na Pohádkovém zámku mohou děti strávit i celý den. V poledne rozděláme oheň a opečou se buřty, případně je možnost přivézt vlastní obědy. Po obědě pak uvidí menší děti naší hranou pohádku, větší děti se zabaví promítáním videí z cest cestovatele Kiliána. Odpoledne bude patřit znalostním i pohybovým soutěžím o ceny a volné zábavě v našem areálu.
Rozhledna Ještěd – unikátní výhled a dominanta severních Čech
Rozhledna Ještěd je jednou z unikátních a dominantních staveb severních Čech a lze ji zároveň považovat za symbol města Liberec. Na vrcholu hory, která je vysoká 1012 metrů se nachází ojedinělá stavba. Tvar budovy byl navržen díky velkým povětrnostním a nepříznivým podmínkám. Rozhledna má výšku okolo 94 metrů. V současnosti se zde mimo jiné nachází hotel s restaurací, televizní vysílač a také přírodní park. Stavba návštěvníkům poskytne jedinečný výhled na všechny světové strany a do širokého okolí. Za ideálního počasí nabízí rozhledna výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Ralsko nebo Trosky.
Zřícenina Hradu Trosky – symbol Českého ráje
Státní hrad Trosky se nachází na stejnojmenném vrchu. Je jedním z nejčastěji navštěvovaným hradem v České republice a zároveň symbolem Českého ráje. Počátky hradu se datují okolo 14. století. Díky postavení hradu, mezi dvěma čedičovými skalami se stal hrad nedobytným. Od roku 2000 bylo vybudováno schodiště k vrcholu věže Baba a návštěvníkům je tak zpřístupněna vyhlídka pod věží Panna.
Modlivý důl u Svojkova – skalnaté poutní místo
Modlivý důl je poutním místem se skalní kaplí. Nachází se u obce Svojkov na Českolipsku. O tomto tajemném místě koluje mnoho pověstí. Podle té nejznámější zde zemřeli rytíř s dcerou sládka z Velenic. Milovali se, ale rytířovi rodiče lásce nepřáli. V roce 1704 pověsil svatý obrázek pomocník z pivovaru Melzer, aby tak zastrašil duchy na tomto tajuplném místě. Součástí je také křížová cesta, která byla znovu obnovena.
Zámek Jilemnice – brána do Krkonoš
Zámek Jilemnice je novorenesančním zámkem, který se nachází v krásném prostředí zámeckého parku. Součástí je i Krkonošské muzeum, které návštěvníky seznamuje s historií kraje, ale také i s počátky lyžování. Město Jilemnice je označováno mimo jiné jako brána do Krkonoš.
Královéhradecký kraj
Český Hobitín – inspirace filmu Pána Prstenů
Český hobitín je tzv. hobití vesnička, která byla vybudována na úpatí Orlických hor. Pro svou velikost je unikátní v tom, že nikde jinde na světě tuto rozsáhlou vesničku nenajdete. Na Novém Zélandu v městečku Matamata existuje malá hobití vesnička, ale není tak velká jako ta v České republice. Hobití domky připomínají hobití vesničku ze známého románu od J. R. R. Tolkiena. Stavba vznikala postupně asi 6 let a autor na ní pracoval převážně přes víkendy. Sám autor, Svatoslav Hofmann většinou na výrobu vesničky používal nepotřebný odpad.
Babiččino údolí – vzpomínka na Babičku
Babiččino údolí patří mezi národní přírodní a kulturní památky. Údolí je dlouhé asi 9 km a rozprostírá se podél řeky Úpy v oblasti mezi Českou Skalicí a Slatinou nad Úpou. Návštěvníci zde mohou zhlédnout místa, která jsou popisovaná v knize Babička od Boženy Němcové. Na tomto místě také najdeme významné přírodní biotopy.
Černohorské rašeliniště – staré více než 6000 let
Černohorské rašeliniště je přírodní oblast, která se nachází v sedle mezi Černou a Světlou horou. Je významnou oblastí, největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších a je člověkem nedotčené. Návštěvníci mohou vidět vzácné rostliny a živočichy. Rašeliništěm vede dřevěný chodník dlouhý 3,5 km s naučnou stezkou. Rašeliniště je staré více než 6000 let.
Hrad Kost – nedobytný gotický hrad
Hrad Kost se nachází v údolí v lesích Českého ráje. Jeho počátky se datují v 2. polovině 14. století. Hrad je nazýván jako nejzachovalejší gotický hrad v České republice. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé prohlídky hradního paláce, středověké mučírny a zajímavého nádvoří. V okolí hradu jsou dochované dva velké rybníky s hezkou přírodou.
Pardubický kraj
Hrad Kunětická hora – Rumburakovo obydlí
Státní hrad Kunětická hora je z 15. století a byl postaven s počátky husitského hnutí ve východních Čechách. V současnosti je hrad národní kulturní památkou a patří k vyhledávaným místům v Pardubickém kraji. Je obrovskou dominantou, kterou návštěvníci mohou vidět i zdaleka, protože se hrad nachází na stejnojmenném vrchu. Hrad Kunětická hora se objevil v pohádce Arabela, kde čaroděj Rumburak tento hrad obýval.
IQ Park Ideon – spousta zajímavých zážitků
IQ Park Ideon je zábavní park, který nabízí svým návštěvníkům spoustu zážitku a zábavy. Součástí je mnoho interaktivních atrakcí, jako jsou možnost řízení motorky, auta, horolezecká stěna ve virtuální realitě a spousta dalšího. Mimo zábavu jsou pro návštěvníky připraveny vědomostní kvízy, které otestují znalosti a je možné se i něco nového naučit.
Stezka v oblacích Dolní Morava – jedinečný výhled
Vyhlídková rozhledna, Stezka v oblacích byla postavena pomocí dřeva a oceli nad obcí Dolní Morava. Rozhledna je vysoká 55 metrů a návštěvníkům tak poskytne jedinečný výhled na koruny stromů a na horské masivy v okolí. Pro ty, co se nebojí a chtějí zažít dobrodružství je připraven tobogán s okénky, rukáv (hustá síť) nebo kapka na samém vrcholu stezky, což je síť ve výšce 50 metrů.
Zámek Litomyšl – unikátní sgrafita
Státní zámek Litomyšl je nejkrásnější renesanční stavbou ve střední Evropě. Zámek má ojedinělá a unikátní sgrafita, která ozdobují vnější zdi zámku a také vnitřní nádvoří. V roce 1999 byl zámek zapsán do UNESCO (Seznam světového a kulturního dědictví). Návštěvníci mohou vidět jak hostinské pokoje, zámeckou kapli a divadlo nebo reprezentační sály.
Jihomoravský kraj
Archeopark Pavlov – tajemné muzeum pod zemí
Archeopark Pavlov návštěvníkům zodpoví mimo jiné tyto otázky: jak vypadala a kdo vyrobil Věstonickou Venuši? Jak se lovili mamuti? Jak vypadají kosti mamutů a dalších zvířat? Archeopark se nachází na okraji vesnice Pavlov pod samotnou Pálavou. Je to moderní archeologické muzeum, které zpřístupňuje jedno z nejvýznamnějších pravěkých lokalit doby lovců mamutů, kteří žili asi před 30 000 lety. Muzeum nabízí audiovizuální a klasickou muzejní prezentaci pro širokou veřejnost.
Propast Macocha – prohlídka až na dno
Propast Macocha je největší propastí svého druhu v České republice a ve střední Evropě. Je hluboká 138,5 m. Na okrajích propasti byly vybudované 2 vyhlídkové můstky. První je umístěn v nejvyšším bodě a druhý je ve spodní části, kde je vidět až na dno propasti. Součástí je prohlídka, tzv. vodní cesta, což je plavba na loďkách po podzemní Punkvě. S propastí Macocha se pojí spousta legend. Nejznámější je o zlé maceše, která do propasti svrhla svého nevlastního syna. Když se syn zachránil, nakonec v temné hlubině skončila sama macecha.
Svatý kopeček u Mikulova – jedním z Pavlovských vrchů
Svatý kopeček je poutním místem, na kterou vede křížová cesta. V roce 1623 nechal na tomto vrcholku postavit kapli sv. Šebestiána jako poděkování za ochranu města před epidemií moru. Součástí je také zvonice, která měla v minulosti 2 zvony. Později byly zvony nahrazeny jedním a ten má hmotnost 4360 kg a je třeba 4 zvoníků, aby zvon rozhoupali. Ze Svatého kopečku je možné spatřit celé město Mikulov a jeho okolí, které je obklopeno z velké části vinicemi.
Zřícenina hradu Děvičky – součástí Pavlovských vrchů (Pálavy)
Zřícenina Děvičky (Dívčí hrady) jsou rozsáhlá a mohutná zřícenina. Hrady počátku sahají do roku 1222. Označení Děvičky získal podle známé pověsti. Tři skalní útesy před hradem jsou ve skutečnosti 3 zkamenělé dívky. Pověst povídá, že za tichých nocí je možné zaslechnout z těchto kamenů tichý nářek žen. Pavlovské vrchy návštěvníkům nabízí krásný rozmanitý výhled do krajiny, na obec Pavlov a Novomlýnskou nádrž.
Lednicko-valtický areál – nejrozsáhlejší krajinný celek
Lednicko-valtický areál je nejrozsáhlejším krajinným celkem v celé Evropě. V minulosti patřil tento areál Lichtenštejnům. Součástí celého areálu jsou zajímavé památky a krásná příroda. Hlavní části areálu jsou Valtický a Lednický zámek, Minaret v zámeckém parku a lovecký zámeček Janův hrad. V okolí je možné ještě navštívit Hraniční zámeček, Apollonův chrám, Rendez-vous, chrám Tří Grácií, Kolonádu na Reistně, Rybniční a Lovecký zámeček, Belveder a další památky.
Kraj Vysočina
Pelhřimov – město památek i kuriozit
Město Pelhřimov má krásné historické centrum, které je kolem dokola olemováno hradbami a bránami. Součástí je také Muzeum rekordů a kuriozit, které patří mezi významné a jediné svého druhu ve střední Evropě. Návštěvníci zde najdou stovky exponátů, které jsou největší, nejmenší, nejdelší a nejtěžší. Expozice s názvem Zlaté české ručičky nabízí světově ojedinělou kolekci více než 90 unikátů ze zápalek a zápalkových lahví. V městě Pelhřimov mohou návštěvníci ještě zavítat do Pelhřimovského pekla nebo Muzea strašidel.
Rozhledna Mařenka – výhled do širokého okolí Třebíčska
Rozhledna Mařenka se nachází na stejnojmenném vrcholu Křižanovské vrchoviny a také nejvyšší hoře v okresu Třebíč. Rozhledna Mařenka je nově zrekonstruována, má součástí 156 schodů a je vysoká přes 31 metrů. Název Mařenka získala rozhledna po dívce, kterou v roce 1689 zabili loupežníci nedaleko od rozhledny. Blízko místa leží kámen s křížkem dívky Mařenky.
Židovská čtvrť a Židovský hřbitov – bohatá historie židovské obce v Třebíči
Židovská čtvrť se nachází v městě Třebíči. Součástí je celkem 123 původních unikátních domů. Mimo jiné lze vidět v zástavbě 2 synagogy, rabínův dům nebo židovskou radnici. Židovský hřbitov je jednou z nejvýznamnějších a nejzachovalejších památek na Moravě. Co se týče velikosti patří k těm největším v České republice. Židovský hřbitov a židovská čtvrť jsou zapsány v seznamu UNESCO (Seznam světového kulturního a přírodního dědictví).
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – Moravské Versailles
Barokní šlechtický zámek Jaroměřice nad Rokytnou společně s chrámem sv. Markéty se řadí k nejrozsáhlejším zámeckým komplexům v celé Evropě a patří k nejnavštěvovanějším památkám Vysočiny. Součástí je také Zámecká zahrada, která je rozsáhlá a má rozlohu okolo 9 ha. Zámek je úzce spojen s hudebními akcemi, jako bylo hojné představování barokní opery. V současné době se na zámku konají různé kulturní a společenské akce, mimo jiné svatby a rauty. Koná se zde také Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.
Lom Řásná – opuštěný lom
Lom Řásná je zatopený a opuštěný lom nedaleko Řásné. Lom je hluboký 16 metrů. Na dně lomu jsou pozůstatky z těžebního vybavení a ocelová lana. V minulosti se zde těžila žula. Je vyhledávaným místem pro potápěče. Uvádí se, že je ve vodě dobře vidět, až do 4 metrů pod vodou. Blízké okolí Lomu vybízí k příjemným procházkám.
Alternátor – Ekotechnické centrum v Třebíči
Alternátor je ekotechnické centrum, které je jediné vědecké centrum na Vysočině. Návštěvníky zaujmou zábavné a tvůrčí činnosti a také expozice cesta elektřiny, plnou parou vzad, les – naše přírodní bohatství a další. Hlavním lákadlem je unikátní projekční koule, která simuluje jak přírodní, tak i vesmírné úkazy. V současnosti je projekční koule jen na 10 místech v Evropě, s tím rozdílem, že v Alternátoru je jedna z těch největších.
Olomoucký kraj
Hrad Bouzov – patří k nejnavštěvovanějším hradům v České republice
Hrad Bouzov se nachází v oblasti Litovelska a Mohelnicka. Uvádí se, že tento hrad patří k 10 nejnavštěvovanějším hradům v České republice. Počátky hradu se datují na konci 13. století. Hrad byl několikrát centrem dění v pohádkách a filmech. Hrad najdete v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Rumplcimprcampr. Hrad má unikátní dva padací mosty a padací mříž.
Dalimilova rozhledna na Větrové – unikátní vzhled kamenné rozhledny
Kamenná Dalimilova rozhledna se nachází na vrchu Větrov. Jedná se o věrnou repliku rozhledny Kaiser Wilhelm Turm. Rozhledna disponuje celkem 168 schody. Výška rozhledny je 33 metrů, výška spodní vyhlídky je 17 metrů a výška horní vyhlídky 28 metrů. Návštěvníkům rozhledna poskytuje velkolepý výhled na Orlické hory, Krkonoše či na Králický Sněžník.
Národní přírodní rezervace Rejvíz – ochrana komplexů rašelinných ekosystémů
Rejvíz je národní přírodní rezervace, která se nachází poblíž obce Jeseník. Rašeliniště postupně vznikalo v době ústupu doby ledové, to je asi před 6-7 tisíci lety. V této přírodní rezervaci návštěvníci naleznou typické porosty pro rašeliniště a také vhodné území pro chráněné ptáky, obojživelníky a další vzácné živočichy. Součástí je naučná stezka s chodníkem, který je dlouhý 2,5 km. Centrem je Velké mechové jezírko, které dosahuje hloubky okolo 2,95 m.
Nýznerovské vodopády – unikátní kaskády a vodopády
Nýznerovské vodopády nazývané také Vodopády Stříbrného potoka patří mezi chráněné přírodní památky. Jedná se o kaňovitou soutěsku se skalními prahy. Ty vytvářejí ojedinělou soustavou vodopádů a kaskád. Voda po skalách padá do hloubky až 14 metrů.
Jeskyně na Pomezí – největší jeskynní systém v ČR
Jeskyně na Pomezí má krápníkovou výzdobu a má dlouhé chodby a prohlídkové trasy. Uvádí se, že průměrná teplota v těchto jeskyních se pohybuje okolo 7,7 °C, vlhkost 99 %. Tyto jeskyně jsou největším jeskynním systémem v České republice. Některé krápníkové útvary jsou pojmenovány podle připomínajících věcí či předmětů – Sloní ucho, Vosí hnízdo, Spící sova a podobně.
Plzeňský kraj
Ledovcová jezera Černé a Čertovo – divoká příroda a ohrožené druhy rostlin a živočichů
Ledovcová jezera Černé a Čertovo jezero patří mezi národní přírodní rezervace. Jsou největším přírodním unikátem na Šumavě. Rezervace má součástí divokou, nedotčenou přírodu, vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Obě jezera vznikla koncem třetihor. Černé jezero je největším a nejhlubším jezerem na Šumavě. Čertovo jezero je druhým největším jezerem. Divoká příroda skrývá například vzácného Ryse ostrovida nebo tetřeva hlušce.
Boubínský prales – největší nedotčený les
Boubínský prales patří do národní přírodní rezervace. Je největším původním a nedotčeným lesem ve střední Evropě a zároveň se jedná o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci. Uvádí se, že některé stromy v boubínském pralese jsou staré až 400 let. Zajímavostí je, že ze starých pařezů vyrůstají nové stromy a mohou dosahovat až výšky 50 m. Samotný prales je starší než lidstvo samo, odhaduje se na 12 000 let, kdy skončila doba ledová.
Rozhledna Špičák – převyšuje stromy v okolí
Rozhledna Špičák se nachází u Železné Rudy na Šumavě. Byla postavena roku 2014, měří 26,5 metrů a má 135 schodů. Rozhledna je postavena pomocí ocelové konstrukce a dřevěného opláštění. Na návštěvníky čeká jedinečný výhled na celou Šumavu a pokud je jasné počasí je možné dohlédnout až na Dachsteinské Alpy nebo Boubín či Poledník.
Zámek Manětín – perla baroka západních Čech
Zámek Manětín je rozsáhlou barokní stavbou. Na začátku 13. století byla postavena tvrz, poté kolem roku 1600 byla tvrz přestavěná na zámek. Zámku Manětín se také přezdívá perla baroka západních Čech. Součástí je půvabný anglický park a zahrada v barokním stylu. Návštěvníci mohou vidět historický život šlechty na zámku, unikátní sbírku obrazů nebo tradiční barokní interiér.
Zřícenina hradu Rabí – největší zřícenina hradu v Čechách
Zřícenina hradu Rabí je považována za největší hradní zříceninu v Čechách. Rabí je unikátní gotickou památkou a nachází se na vápencovém vrchu ve městě Rabí nad řekou Otavou. Počátky hradu jsou datovány v první polovině 13. století. Součástí zříceniny je malé muzeum a vysoká obytná věž měřící 26 metrů. Návštěvníkům věž poskytne krásný výhled na okolí hradu a nebo na město Rabí.
Zlínský kraj
Hrad Buchlov – jeden z nejmohutnějších hradů
Hrad Buchlov se nachází malý kousek od Buchlovic. Buchlov se řadí k nejstarším hradům a jeho počátky sahají po 1. poloviny 13. století. Hrad se rozprostírá na velmi vysokém kopci. Vyhlídková Buchlovská věž je vysoká 35 m a návštěvníci mohou vidět Chřiby nebo Dolnomoravský úval. Díky hezkému počasí je možné zahlédnout i Pálavu nebo dalekou Vídeň.
Toboga Galaxie – atrakce pro všechny
Toboga Galaxie je zábavní park, který se nachází ve Zlíně. Mimo to má své pobočky také v Praze, Brně a Hradci Králové. Dětské centrum nabízí na své rozsáhlé ploše 2500 m2 obrovské množství atrakcí a různých aktivit, které jsou zaměřeny na vesmírné motivy. Pro malé návštěvníky jsou připraveny velké multifunkční prolézačky s tobogány, skákací hrad, motokárová dráha, trampolíny a další.
Valašské muzeum v přírodě – poznejte doby minulé
Valašské muzeum v přírodě se nachází v Rožnově pod Radhoštěm. Pyšní se jako největší muzeum svého druhu v České republice. Tento velký objekt je rozdělen na 3 zajímavé areály: Dřevěné městečko (nejstarší část muzea v přírodě a vytváří podobu historického náměstí souborem dřevěných staveb), Valašská dědina (nejrozsáhlejší objekt, který připomíná skutečné vesnice na úbočí Beskyd), Mlýnská dolina (soubor živých staveb, která jsou v provozu pomocí síly horské vody, a také lidských rukou).
Kovozoo Staré Město – unikátní kovová ZOO
Kovová Zoo Kovozoo se nachází ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Jedná se o originální zoologickou zahradu, která jsou vytvořena ze starého nepotřebného kovového šrotu. V současnosti návštěvníci mohou vidět přes 300 vyrobených zvířat. Hlavním cílem projektu Kovozoo je ukázat, že díky nepotřebnému železa a odpadu mohou vzniknout velmi originální, poutavé a užitečné věci.
Květná zahrada Kroměříž – Libosad
Libosad neboli květnou zahradu najdete ve městě Kroměříži. Řadíme ji mezi nejvýznamnější zahrady na světě. Součástí je i Rotunda, která byla vystavena v letech 1666 až 1668. Celý komplex je dochován ve výborném stavu a je zapsán na Seznam světových kulturních a přírodních památek (UNESCO).
Moravskoslezský kraj
Žerotínský zámek v Novém Jičíně – expozice Nechte na hlavě
Počátky Žerotínského zámku sahají do konce 14. století. Stálá expozice s názvem Nechte na hlavě je unikátní výstavou klobouků, čepic a dalších pokrývek hlavy. Návštěvníci mohou zhlédnout na 600 pokrývek hlavy. Návštěvníci zde také najdou klobouk Tomáše Garrigue Masaryka, Františka Palackého nebo Petra Bezruče.
Zámek Kunín – barokní zámek s komíny
Zámek Kunín se nachází v obci Kunín u Nového Jičína. Je jedním z nejvíce cenných barokních zámků v oblasti Slezska. Expozice probíhají v interiérech, které jsou zdobené klasicistními a empírovými malbami. Mezi takové patří učebny bývalé školy, pokoje dcer majitele zámku nebo velký sál s knihovnou. Součástí je také Kunínský komínový systém, který řadíme k unikátům barokní architektury v Evropě.
Malý Svět techniky U6 – technický pokrok od průmyslové revoluce až po současnost
Malý Svět techniky U6 nachází návštěvníkům expozice zážitkové a naučené, kde si mohou sami vyzkoušet vyrobit elektřinu nebo řídit letadlo či automobil. Interaktivní expozice má součástí připravené speciální programy v podobě zajímavých pokusů, které je možné zažít na vlastní kůži. Jako hlavním lákadlem jsou k dispozici 2 dmychadla, která hnali vzduch do vítkovických vysokých pecí. Jejich váha přesahuje 900 tun.
Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů se skleněnou vyhlídkou
Stezka mezi korunami stromů Valaška se nachází kousek od lanové dráhy na Pustevnách. Nadzemní stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, z toho úsek v lese měří 390 metrů. Součástí Valašky je rozhledna měřící 22 metrů. Valaška má nejvyšší patro položené ve výšce 1099 metrů nad mořem. Díky tomu je možné vidět Jeseníky nebo Velkou fatru. Unikátním místem na této stezce je skleněná vyhlídka, díky které mají návštěvníci pocit, že stojí ve vzduchu.
ZOO Ostrava a Hřbitov vyhubených zvířat v ZOO Ostrava
ZOO Ostrava byla založena roku 1951 a prošla velmi výraznou proměnou. Momentálně chová přes 4000 zvířat. Součástí je také botanický park, který je v délce až 6 km a má v sobě skryté stromy, které jsou staré až 190 let. Mimo to by návštěvníci neměli zapomenout navštívit expozici Čitván – symbolický hřbitov vyhubených zvířat. Je zde 10 náhrobků se zvířaty, která byla vinou člověka nenávratně vyhubeny.
Co sebou na školní výlet?
Pokud vaše dítě čeká školní výlet, je nutné jej náležitě připravit. Při sestavování seznamu věcí záleží na tom, kam dítě jede a na jak dlouho. V další řadě naslouchejte potřebám vašeho dítěte a seznamu, který vám škola poskytne.
My jsme se tentokrát zaměřili na výlety jednodenní. Představíme vám jednoduché tipy, jak správně vybavit a zabalit dítě na školní výlet.
Batoh
Nevhodný dětský batoh a jeho nesprávné nošení trvale poškozuje dětská záda a páteř. Proto volte klasiku, batoh s vypolstrovanými zády a správně upravenými popruhy. Další jiné varianty nejsou absolutně vhodné! Dětský batoh vždy vybírejte podle určitých parametrů. Samotná konstrukce, velikost a tvar batohu by měla být vždy zvolena podle využití.
Dětský batoh by měl být, co možná nejlehčí, avšak z odolného a pevného materiálu. Nutností jsou také vypolstrovaná záda a ramenní popruhy. Tyto popruhy by měly být pro vaše dítě tak akorát široké a správně anatomicky vyrobené. Široko postavené popruhy budou pro dítě při nošení nepohodlné a budou špatně sedět, naopak popruhy příliš úzké se mohou zařezávat do krku a ramen. Mimo to by měl batoh mít součástí bederní popruh neboli pás, který zajistí odlehčení zátěže pro ramena dítěte.
Vybírejte batohy s nepromokavým materiálem a reflexními prvky. Pokud chybí, stačí tyto reflexní prvky dokoupit a na batoh přidělat podle potřeby. Zaměřte se také na přezky a zipy, aby se s nimi dalo pohodlně manipulovat.
Vhodné oblečení
Při výběru oblečení je nutné rozlišovat roční období a zdali se bude konat výlet turistický do náročného terénu, do města či nějakého zábavního parku. Řiďte se předpovědí počasí a tím, co doporučuje organizátor školy. Předpověď berte vždy s rezervou a pokud je to možné přibalte nějaké oblečení navíc vždy v závislosti na ročním období.
Ať už jede vaše dítě v jakémkoliv roční období, vždy jej oblečte přiměřeně k teplotám. Oblečení by mělo být dobře padnoucí a pohodlné. Vybírejte kvalitní materiály, které jsou savé, prodyšné a mají výborné izolační vlastnosti za každého počasí.
Pokud je školní výlet naplánován do města postačí pohodlné oblečení. Do náročnějšího terénu jako jsou hory je vhodná kvalitní větrovka, která odolá jak větru, tak i dešti a dobře padnoucí čepice, šátek, popřípadě rukavice.
V chladných a zimních měsících vsaďte na princip cibule, tzv. vrstvené oblečení. Základní vrstva by měla umět dobře odvádět pot. Střední vrstva je například mikina s fleecem, která má výborné izolační vlastnosti. Další vrchní vrstva je nepromokavá bunda a popřípadě pláštěnka. Péřová bunda je také vhodnou variantou, je dobře skladná a lehká v batohu.
Naopak v létě použijte ochranu proti slunci (opalovací krém) a možnému úpalu či úžehu pokrývku hlavy (klobouk, kšiltovka) a brýle.
Jako nejvhodnější ochranou proti dešti se jeví pláštěnka, protože dítě má ruce volné. Deštník raději nechte doma.
Dobře padnoucí boty
Pokud jsou boty zvoleny špatně mohou otrávit celý výlet. Dobře padnoucí boty jsou nutností. Úplně nejšťastnější není dítěti dát na výlet nové boty. Boty musí být pro dítě pohodlné a dobře prošlápnuté a nezapomeňte na uzavřenou a nepromokavou obuv v závislosti na počasí.
Obecně se doporučuje do nezpevněného terénu treková kotníková obuv, která dodá stabilitu.
Správně zvolené boty vybírejte podle výšky bot (nízké, kotníkové), dle výběru terénu a aktivity (turistické, trekové, volnočasové, městské a letní obuv).
Dětské boty by měly dobře padnou jak na délku, tak i šířku. Délka by měla být zvolena tak, že před délkou dětské nohy by měl být před prsty v botě volný prostor okolo 10-15 mm delší. To znamená, že by dětská bota měla být delší o 10-15 mm, než kolik měří samotná dětská noha.
Dětské nohy se deformují například nekvalitní obuví, úzkými nebo špičatými boty, malou velikostí nebo naopak velkou a širokou.
Zdravá svačinka v praktickém balení
Aby dítě nevyhledávalo po cestě nezdravá jídla, jako jsou fast foody a sladké limonády vybavte jej zdravou svačinkou. Do svačinového boxu dejte svačinu, která bude děti bavit a nevymění ji se spolužákem za sáček pestrobarevných bonbonu, nebo ji nenechá vespod batohu.
Zdravá svačinka by měla být energeticky vyvážená. Připravte veselé sendviče vykrojené do zajímavých tvarů nebo do podoby nějakého zvířátka. Nezapomeňte přibalit ovoce, zeleninu a oblíbenou zdravou tyčinku. Vždy volte kvalitní potraviny, jako jsou celozrnné pečivo, sýry a šunku. Další zajímavou obměnou jsou zdravé cuketové muffiny nebo jablečná buchta. Pokud zeleninu dítě moc nemusí můžete mu dát zdravou pomazánku. Vyhněte se sladkým mléčným dezertům, slaným svačinkám a sladkostí jakéhokoliv typu.
Zdravou svačinku by měly děti vybalit ve stejném stavu, jako jste jim ji nachystali. Místo klasických mikrotenových a papírových sáčků volte praktické svačinové boxy. Boxy mají přepážky, takže pečivo, zelenina a ovoce mají své místo. Boxy jsou lehké, snadno se udržují a svačina bude mít pořád stejný tvar a vzhled.
Pitný režim je důležitý! Nejvhodnější je čistá neperlivá voda. Pokud s ní dítě má problém je možné ji ochutit bylinkami či ovocem. Možnou jinou variantou jsou kvalitní džusy nebo neslazený čaj. Naopak nevhodné jsou jakékoliv sladké nápoje, limonády nebo energetické nápoje.
Volte láhev pro vodu, která neobsahuje toxické látky a je odolná proti plísním. Při výběru se zaměřte na snadné šroubování a jednoduché pití. Vhodné jsou i láhve s integrovaným pítkem.
Doplňky
Mimo jiné by dítě mělo být vybaveno papírovými kapesníky, kartičkou zdravotní pojišťovny nebo alespoň jeho kopií a drobným kapesným, aby si mohlo koupit nějaký zajímavý suvenýr pro sebe nebo pro vás. Pro dlouhé vlasy doporučujeme náhradní gumičky do vlasů. Nezapomeňte přibalit mikrotenový sáček pro nejrůznější nehody v podobně špinavého prádla nebo posmrkaných kapesníků a podobně. V neposlední řadě nezapomeňte, také na vzájemnou výměnu kontaktů s učiteli, pro jakékoliv případy.