Nastydnutí je vlastně lehké virové onemocnění horních cest dýchacích. Miminka, děti i dospělé lze před nimi velmi těžko uchránit, neboť viry jsou opravdu všudypřítomné. Prochladnutí miminka při tomto onemocnění proto často ani nehraje žádnou roli.
Nachlazené miminko
Miminko při rýmě hůře dýchá nosem, a protože zatím neumí dýchat pusou, tak je nevrlé a pláče. U nosu se mu dělají bubliny, vydává bublavé zvuky, někdy i kýchá a špatně se mu pije. Může mít i mírně zvýšenou teplotu a výjimečně horečku. Navíc počítejte s tím, že dítě neumí ani smrkat.
Kdy je nutná pomoc pediatra
S novorozencem jděte k lékaři co nejdříve. Miminka mají nezralou imunitu, kterou si teprve musí vybudovat a odborná konzultace i dohled je nutný i při zdánlivě banálních onemocněních. Navíc vás naučí odsávat nos a uklidní vás. Můžete využít i telefonické konzultace ohledně stavu pacienta a případně i návštěvy, pokud je váš pediatr poskytuje. Dříve to bylo běžné.
Kdy zajít s kojencem k lékaři
- dítě má horečku nad 38 °C
- dítě nechce pít a tahá se za ouška
- ještě nepřijímá jiné tekutiny a kojení se nedaří
- je neobvykle nevrlé, podrážděné a pláče
- obtížně dýchá a má ucpaný nos
- silně kašle
- kýchá
- má objemný, žlutozelený až zelený výtok z nosu
- trpí i jinými příznaky, jako je kašel, sípání nebo zvracení
Léky podávejte velmi opatrně
Dětem nad 3 měsíce věku už se může podat suspenze nebo čípek s paracetamolem ke snížení teploty a tlumení bolesti. Dětem nad 6 měsíců věku se za tímto účelem už může podat i sirup s účinnou látkou ibuprofenem. Mladším miminkům je bez výslovného doporučení lékaře nepodávejte. Nikdy nepodávejte dětem léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Může způsobit rozvoj Reyeova syndromu, který vyvolá těžké poškozením jater a může mít fatální následky.
A jak zvládnout rýmu u miminka
Léčba rýmy u miminek spočívá zejména v šetrném odsávání. Pořiďte si proto odsávačku na rýmu. Aplikovat můžete i přípravky fyziologického roztoku, isotonický roztok mořské vody nebo léčivé termální vody.
Kapky proti rýmě s obsahem látek, které stahují cévy, se mohou používat až u větších dětí, ale raději se jim vyhněte. Pro děti starší 6 měsíců můžete akutně použít hypertonické roztoky, které zmírní otoky sliznice a uvolní ucpaný nos. Pomohou však jen krátce, dráždí nosní sliznici a často mají nežádoucí účinky.
Osvěžení vzduchu
Jako prevenci i pomoc při rýmě u miminka doporučujeme čistit vzduch pomocí éterických olejů. Pro miminka se hodí esence z borovice, tymiánu, levandule a eukalyptu. Směs éterických olejů od Nobilis Tilia Dětská je už od 9. týdne věku miminka. Příznivě působí příznivě na trávicí a dýchací systém miminka.
Můžete použít i sprej pro čištění vzduchu. Stačí 2 až 4 stříknutí do místnosti. Vhodný je Dětský osvěžovač vzduchu. Rozprášené éterické oleje působí proti běžným i chřipkovým virům, posilují imunitu a čistí vzduch.
Do difuzéru nebo odpařovače můžete nakapat pár kapek éterického oleje, jako je You&Oil nebo Nobilis Tilia. Ty se dají použít i na níže uvedené masáže.
Jemná masáž a podložení hlavy
Při intenzivní rýmě namažte miminkům hrudníček, čelo a nožičky eukalyptovým balzámem Davídek. Můžete použít i klasické sádlo s pár kapkami eukalyptu a přiložit na hrudník nahřátou plenu jako hřejivý, suchý obklad. Hlavičku i nožičky miminkům při rýmě udržujte v teple a zvyšte polohu hlavičky při spánku podložením malým polštářkem.
Jemné spreje do nosu pro miminka
Na rýmu můžete použít u miminek jemné spreje s mořskou vodou nebo nosní olej Vilík, který zabraňuje vysoušení sliznice a usnadňuje dýchání. Můžete jej miminkům rozetřít do okolí nosu a ochránit mu ho před odřením.
Tekutiny pomůže doplnit majoránkový čaj, který miminkům chutná a uvolňuje hleny. Pokud ještě plně kojíte, podávejte jej do koutku úst po kapkách injekční stříkačkou, samozřejmě bez jehly.