Traxxas TRX-4 Ford Bronco 2021

RC auta nejsou snem jen malých kluků, ale i dospělých

RC auta, známá také jako auta na dálkové ovládání, rozhodně nejsou pouhými hračkami pro malé a velké kluky. S některými profesionálními RC modely se pravidelně konají rychlostní a dovednostní soutěže. Je to podobné jako u běžných automobilů, existují totiž sportovní i terénní verze. V našem článku vám poradíme, jak vybrat RC auto, vhodný motor a na co dalšího si dát při výběru pozor.

RC auta: Kombinace technologie a adrenalinových zážitků

Vývoj technologií nás neustále fascinuje ve všech možných směrech, a přináší do našich životů také nové zábavné možnosti. Jedním z takových zábavných možností jsou RC auta, která lákají malé kluky, ale i dospělé svým půvabem a adrenalinovými zážitky. RC auta představují dokonalou kombinaci technologie a zábavy, ať už jste nadšeným začátečníkem, nebo právě zkušeným jezdcem.

RC auta, anglicky Remote Control neboli auta ovládaná na dálku, jsou modely vozidel, která jsou ovládána pomocí dálkového ovladače. Tyto modely jsou zmenšeninou skutečných vozidel a mohou být poháněna jak elektrickým, tak i spalovacím motorem. Zábava spočívá v tom, že můžete ovládat tato auta podobně jako skutečná vozidla,to znamená, řídit je, zrychlovat, brzdit, driftovat, a dokonce i provádět různé kaskadérské kousky.

Hot Fire Buggy 5

Modely RC aut: Pestrý výběr aut na dálkové ovládání

Na trhu se nachází několik různých variant RC aut. Výběr toho nejlepšího RC auta na dálkové ovládání musíte důkladně promyslet a vzít v potaz své preference a popřípadě dovednosti.

  • Silniční RC modely a auta na driftování – tato auta jsou navržena pro jízdu na hladkém a rovném povrchu jako jsou silnice a speciální závodní dráhy. Auta jsou rychlá a agilní, ideální pro závody nebo jízdu smykem. 
  • Off-road auta – auta jsou na rozdíl od silničních aut vyvinuty pro jízdu v terénu. Mají robustnější a větší konstrukci, větší výšku a silnější tlumiče, což umožňuje jízdu i ve velmi náročných podmínkách.
  • Monster trucks – jsou extrémně robustní off-road auta s velkými koly a výkonnými motory, jsou schopna zdolávat různorodé terény včetně nerovností a skoků.
  • Buggy auta – jsou auta něco mezi on-road a off-road modely. Jsou rychlá, agilní a dobře se drží na většině povrchů jako jsou polní cesty, tráva a podobně. Tato auta jsou dobře stavěna i na jízdu v písku.

Jaké jsou rozdíly mezi hračkou a RC modelem?

Rozdíl mezi RC hračkou a RC modelem auta spočívá v několika klíčových aspektech. RC modely se liší od RC hraček díky proporcionálnímu ovládání, vysílači pracujícímu na frekvenci 2.4 GHz a také vyspělejší konstrukci. Tyto RC modely jsou výrazně odolnější, nabízejí větší rychlosti, jsou finančně nákladnější, a zejména jsou k dispozici náhradní a tuningové díly pro různé modely.

Batman Batmobil RC s figurkou

RC auto na dálkové ovládání podle typu motoru

RC auta mohou mít pohon buď na elektriku nebo na benzín. Při výběru byste měli brát v úvahu své dovednosti v řízení a technické zkušenosti. 

Pro začínající nadšence a začátečníky doporučujeme spíše elektricky poháněná RC auta. Elektricky poháněná auta na dálkové ovládání jsou tichá a nenáročná, ale vyžadují baterie nebo speciální akumulátory. Pokud se rozhodnete pro elektrické RC auto, můžete narazit na dvě varianty motorů: střídavý a stejnosměrný. Stejnosměrné motory se často vyskytují u levnějších modelů. Střídavé motory nabízejí dvojnásobný výkon, delší životnost a jsou obvykle dražší.

Naopak RC auta s benzínem jsou vhodná pro zkušené jezdce a jejich profi jízdu a také pro ty, co od toho očekávají celkově víc. Benzínová auta je nutné umět seřídit a nastavit, aby byl výkon, co možná nejoptimálnější.

RC auta a maximální dosažení rychlosti

RC auta dosahují různých rychlostí, je to především v závislosti na pohonu a také konstrukci.

Obecně lze říci, že levnější modely RC aut nemají běžně uvedenou maximální rychlost, a tak můžete očekávat maximální rychlost okolo 20 až 30 km/h. Tato rychlost je vhodná pro začátečníky a začínající nadšence. 

RC modely aut určené pro děti dosahují rychlosti pouze 15 km/h, což je dostačující.

Závodní a profi RC modely aut mohou dosahovat rychlosti až 50 km/h a více.

Co se týká pohonu, tak RC modely aut s elektrickým motorem dosahují maximální rychlosti okolo 50 km/h. Naopak auta s benzínovým motorem mohou dosáhnout rychlosti až 100 km/h, některé modely překonají hranici i 100 km/h

Jaká kritéria jsou důležitá při výběru RC aut?

Úplně prvním krokem při výběru si musíte uvědomit, zdali RC auto chcete pro sebe nebo hledáte skvělý vánoční dárek pro své dítě. Oslovuje vás spíše silniční nebo terénní RC auta? Ať už je to jedna z těchto variant, je třeba nutné počítat s tím, že tím váš výběr nekončí. Teď přichází na řadu to, zdali si vyberete stavebnici RC auta nebo hotový model. Mimo to nezapomeňte si také vybrat typ motoru vozidla, který bude co nejlépe odpovídat vašim preferencích a potřebám. V další kroku si nezapomeňte také rozmyslet, jakou finanční částku jste ochotni do RC auta investovat. RC auta tzv. rekreační modely jsou podstatně levnější než závodní speciály, které potřebují například i speciální nářadí a pomůcky.

RC auta jsou skutečně snem každého malého, ale i velkého kluka. Jejich schopnost simulovat reálnou jízdu a nabídnout adrenalinové zážitky závodění a skákání dělá z těchto modelů zábavu a také obdiv pro všechny věkové kategorie. Ať už si vyberete rychlé silniční auto nebo robustní off-road monster truck, jedno je jisté – zábava bude nekonečná!

Zdroj fotek: alza.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.