Cestování vlakem s kočárkem: Velký rádce

Cestování vlakem mají děti rády. Jde o pohodlnou, bezpečnou a ekologickou přepravu. Ve vlacích chybí přebalovací pulty, málo vlaků je ale bezbariérových a všechna nádraží také nejsou dělaná pro kočárky. Jak cestovat vlakem s kočárkem?

Ani bezbariérové nádraží vždy neznamená, že se od pokladny až na nástupiště dostanete zcela snadno. Někde je jen plošina pro vozíčkáře, kam se kočárek s matkou nevejde a výtah zcela chybí. Kočárek pak musíte na nástupiště odnést.

Bezbariérové spoje jako sázka do loterie

Na rozdíl od MHD u vlaku předem nezjistíte, zda je spoj bezbariérový. Všechny rychlíky, IC a EC nejsou bezbariérové. U osobních vlaků záleží na tom, jakou soupravou pojedete. V elephantech je na konci a začátku soupravy prostor určený pro kočárky, vozíčkáře a kola. V pantografech vyhrazený prostor není, ale do vlaku se bez potíží dostanete. Komfortní je i cestování SC Pendolino, kde je prostor pro vozíčkáře a kočárky. K běžné jízdence si musíte zakoupit místenku v ceně 200 Kč.

Obrňte se trpělivostí při nástupu

I když si zvládnete koupit jízdenku a dokážete se dostat na nástupiště, pokud vlak nevyjíždí z vaší stanice, máte na nástup s kočárkem jen pár minut. Povinností vlakového personálu bohužel není vám pomoci, takže je to opět o lidech a jejich vstřícnosti. Někteří průvodčí nabídnou pomoc automaticky, jiné to ani nenapadne. Dveře vlaku nejsou moc široké. Kočárek navíc nemůžete mít u sebe v kupé.

Kočárek na chodbě

V rychlících se s kočárkem dostanete jen k toaletě a chodbičkou neprojedete. Musíte kočárek nechat u WC a dítě vzít do kupé či vagónu. Ve služebním voze za přepravu kočárku zaplatíte 30 Kč za spoj nebo 60 Kč za den. Vlaky se službou Úschova během přepravy najdete se symbolem kufru v jízdním řádu. Skládací kočárek lze mít u sebe zase jen po dohodě s průvodčím. Podle Vyhlášky pro veřejnou drážní a silniční dopravu kočárek do kupé nepatří a paragrafy jsou dost nejednoznačné.

Jak cestovat vlakem

  • Jízdenku potřebujete jen pro sebe a za dítě neplatíte
  • Služba Úschova během přepravy stojí 30 Kč za spoj nebo 60 Kč za den
  • Kočárek nesmíte mít u sebe v kupé, ale záleží na domluvě s průvodčím
  • Se složeným kočárkem obvykle nejsou problémy, i když jej máte u sebe
  • Matka s dítětem má nárok na uvolnění místa v oddíle pro rodiče s dětmi

Jak je to s nároky

Při cestování na delší vzdálenost a u vlaků IC nebo EC je lepší místenka. Měla byste teoreticky mít jako rodič s malým dítětem nárok na místo v oddíle pro rodiče s dětmi. Ve starších rychlících je několik kupé s takto vyhrazeným prostorem. V mezinárodních spojích je jen jedno kupé. Cestující by vám měli uvolnit místo, což dnes vůbec není samozřejmé. V tomto případě by vám měl místo zajistit průvodčí. Odmítnout vás ale mohou cestující i průvodčí, protože to opět není jeho povinnost.

1 komentář

  1. Právě jsem zjistila, že společnost LeoExpress nabízí místa přímo s kočárky vedle sedačky. Je potřeba v rezervaci další osoby zaškrtnout volbu cestující 1-5 let s kočárkem. Mluvila jsem s jejich infolinkou a dívala se do plánku vozu a opravdu by tam mělo být dost místa na kočár třeba se spícím dítětem, s kterým se jinak na železnici moc nepočítá.
    Naopak, v RegioJetu se cestování s kočárkem dost obtížné, ale trošku starší děti (golfové hole a výš) mají zase speciálně upravené prostory. Ty nicméně sousedí s kupéčkovým vagonem. Na rozdíl od ČD a Lea si u nich nevyberete místo v plánku – takže se Vám velmi snadno stane, že zbytek místenky máte na druhý konec vagónu (třeba starší dítě pak zůstane sedět tam s cizími lidmi v kupé).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.