dětský pokoj pro školáka

Jak zařídit dětský pokoj pro školáka?

Přemýšlíte nad tím, jak skloubit svět fantazie a her se světem učení v jednom dětském pokoji? Nikdy tyto dva světy nemíchejte a rozdělte je na samostatné sekce. Naše tipy vám pomohou zařídit pokoj pro prvňáčka i pro větší školáky.

Dětský pokoj pro prvňáčka

Nástup do první třídy musí proběhnout hladce, stejně jako změny v dětském pokojíčku. Z království plného her, které nemělo žádná pravidla, musíte šetrně mezi hračky, plyšáky a panenky přidat učebnice a školní potřeby. Prvňáčkovi se bude svět měnit před očima, a proto je třeba připravit ho na změny postupně. Zařizovat dětský pokoj pro školáka začněte už na začátku léta, aby si dítě zvyklo na změny. Na zem dejte dětský koberec a polštářky, ať může dítě relaxovat.

Jak vybrat správný psací stůl

Dětský pokoj pro školáka má mít vhodné podmínky pro studium. Zásadní je výběr pracovního stolu. Kvůli finanční úspoře, ale zejména z praktických důvodů zvolte rostoucí stůl. Pro podporu správného držení těla nemá žádnou konkurenci. S nastavitelnou výškou a sklonem desky, bude mít dítě vhodné podmínky pro učení. Musí být bytelný a stabilní, s hladkou deskou a velkou pracovní plochou. Stůl má mít dostatečný úložných prostor, zásuvky, přihrádky a poličky nad stolem na školní potřeby. Při dobré organizaci nebude muset dítě neustále vstávat od stolu.

Kam umístit psací stůl 

Během učení a psaní domácích úkolů nesmí malého školáka nic rozptylovat. Pokud se na židli neustále vrtí, nebude nikdy plně soustředěný. Hračky ho mohu rozptylovat, proto by pracovní prostor a hrací koutek neměly být nikdy u sebe. Místo, kde si děti hrají, by mělo být na druhém konci místnosti, aby malé školáky nesvádělo k hrám. Do zóny na hraní dejte uzavíratelné úložné boxy na hračky. Zásuvky pod postelí pojmou třeba knížky a deskové hry. Dětský psací stůl umístěte k oknu, odkud bude proudit dovnitř dostatek přirozeného světla

Jak vybrat dětskou židli k psacímu stolu

Správná židle by měla mít nastavitelnou výšku sedáku, výšku područek a úhlu zádové opěrky. Výška dětské židle by měla odpovídat výšce stolu, tedy mezi 70 až 75 cm. Dítě má na židli u stolu sedět tak, aby se ploskami nohou dotýkalo země. Pokud je ještě malé, pomozte mu podnožkou. Podívejte se na pár inspirací, jak zařídit dětský pokoj pro kluka a jak doladit dětský pokoj pro holku.

Dostatek přirozeného světla

Dítě nemá sedět čelem ke zdi, ale do prostoru. Pokud je malý školák nebo školačka pravák, denní světlo by mělo dopadat na stůl zleva, pokud je levák, zase zprava. Tak si dominantní rukou nebude na sešit a učebnici vrhat stín. Pro regulaci denního světla pomohou moderní rolety, třeba Den a noc. Pro děti jsou v mnoha barevách. Pro dostatek světla večer či v zimě přidejte stolní lampičku s nastavitelným úhlem svítidla. Měla by ozařovat plochu z výšky 40 až 50 cm pod úhlem 60 až 70°. Vhodný maximální výkon žárovky je 60 W, aby nezpůsobil nespavost či hyperaktivitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.