nádraží

Výlet do Černovic

Výlet v okolí – Černovice

Při další putování po okolí zážitkového parku Fábula a Kamenice nad Lipou jsme se dostali do městečka Černovice, pro rozlišení se někdy uvádí název Černovice u Tábora. Leží na rozmezí současného kraje Vysočina a kraje Jihočeského.

Cernovice_namesti

Městečko na březích Černovického potoka

Leží na březích Černovického potoka, na kterém je několik bývalých mlýnů, rybníků a nevšední koupaliště. Spojení se světem obstarává romantická stoletá úzkokolejka. Městem prochází turistické a cyklistické stezky.

Zámek v Černovicích není přístupný, návštěvníci si ale mohou projít alej s Černou alejí. V zámku je v současnosti umístěn Diagnostický ústav sociální péče.

Za zmínku stojí Kostel Povýšení svatého Kříže na náměstí. V 18. století byl barokně přestavěn a do současnosti se dochoval téměř v nezměněné podobě. Malířskou výzdobu klenby provedl v 19. Století kutnohorský malíř Jan Vysekal.

Tcernovice-zamek
alej

Židovská historie

Zašli jsme se podívat na židovský hřbitov, který je chráněn jako kulturní památka České republiky. Do dnešních dnů se dochovalo skoro 300 náhrobních kamenů. Cesta ke hřbitovu je lemována kameny jako symbolická vzpomínka na černovické Židy – jsou popsány jejich jmény a osudy. V márnici je malá expozice dějin místní židovské obce. V obci se nachází také bývalá synagoga – bývalá židovská modlitebna  –  dnes přestavěna na obytný dům. Židovská komunita přestala v Černovicích existovat v roce 1942.

židovský hřbitov
židovský hřbitov

Kavárna plná budíků

Po prohlídce města a jeho okolí jsme našli útočiště v kavárně CaféBudík. Mile nás překvapil interiér a prodej ručně tvarovaných čokoládových pralinek. V poličkách zde uvidíte sbírku budíků, která dnes čítá 985 kousků. Pokud máte doma starý budík, můžete ho přinést, určitě se tu pro něj najde místečko.

dum_jakostary
kavárna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek