Tipy na výlet

Tipy na výlet

Kam na výlet?

Když přijdou letní prázdniny nebo nás čeká dovolená s dětmi, začneme hledat odpovědi na otázky kam s dětmi za zábavou? Každý z nás má trochu jiné představy o trávení volného času. Pokusíme se proto přiblížit vám v tomto článku různé možnosti kulturního vyžití a návštěv zajímavých míst, jaké nabízejí Jižní Čechy a Kraj Vysočina. Hlavním lákadlem v těchto dvou destinacích je samozřejmě příroda, ale ne vždy nám počasí přeje, proto zmíníme i tipy na výlet s možnostmi volnočasového vyžití pod střechou.

Co sebou na výlet

Dovolená s dětmi se blíží a s ní i příležitost pro nejrůznější výlety. Aktivní odpočinek v přírodě je třeba důkladně připravit. Pořiďte si výbavu na nenadálé situace. Přinášíme pár tipů, které by vám měly zajistit klidné procházky přírodou.

Jídlo a pití

S dětmi na túru nevyrážejte bez občerstvení. Pokud nemáte v plánu někde koupit svačinu a oběd po cestě, je třeba mít sebou dostatek jídla a tekutin. Jídlo noste v plastových krabičkách. Zvolit můžete ovoce, zeleninu, opečené tousty či knackebroty. Müsli tyčinky a sušenky dodají energii. Vody berte více, než vypijete v běžném dni. V přírodě během pohybu pěkně vyhládne a je třeba doplnit tekutiny.

Dobré boty

Určitě zvolte pevné boty určené speciálně na pěší túry. Do hůře schůdného terénu volte boty s pevnou podrážkou, do parku či na hřiště tenisky a v letních parnech sportovní sandály. Raději se vyvarujte pantoflí a žabek. Obuv má držet pevně na noze. V zimě volte boty, které kryjí i kotníky.

Oblečení do nepohody

Doporučujeme odolné a pohodlné oblečení, které má zpevněné některé části, jako kolena a sedací část, nejvíce namáhané při pohybu. Praktické jsou kalhoty s kapsami, vesty, nepromokavé bundy a oblečení s propracovaným systémem kapes a kapucí.

Doplňky proti dešti, větru i slunci

Vezměte si sebou pláštěnku proti silnějšímu dešti, kšiltovku nebo šátek proti větru a slunci. Dobré je přikoupit i ochrannou pláštěnku na batoh, pokud není nepromokavý. V létě nezapomeňte na krém na opalování s dobrým UV faktorem.

Lékárnička

Je dobré být vybaven i na namožené svaly, bolesti hlavy v silném větru i na přímém slunci. Chybět by neměly ani náplasti na oděrky či puchýře, obvaz na otevřené rány a dezinfekční prostředek. Dobré je přibalit tablety proti bolesti hlavy. Pokud jste alergici, nezapomeňte na léky proti alergii.

Nezbytnosti v obalu

Do nepromokavého sáčku si zabalte doklady, peníze, klíče a mapu. Na navigaci není radno spoléhat. Když se vybije baterie, je třeba mít pojistku, podle které se můžete orientovat.

Užitečná KPZ

Rodinný výlet s dětmi můžeme v přírodě propojit i s tím, co známe z dětství. Zkuste děti seznámit s praktickou KPZ neboli krabičkou poslední záchrany. Měli byste si do ní přibalit zápalky, tužku, papír, zavírací špendlíky, baterku, svíčku, gumičky, provázek a kapesní nůž. Možná jste v ní nosili i něco víc.

Tipy na výlety – Vysočina

Nejprve tedy výběr přírodních zajímavostí v Kraji Vysočina. Pro pěší turistiku je jako stvořená CHKO Železné hory. Nachází se zde 24 maloplošných zvláště chráněných území, 1 národní přírodní rezervace Lichnice Kaňkovy hory, 12 přírodních rezervací, 11 přírodních památek a 14 památných stromů. Oblast Železných hor protíná šest naučných stezek. Stejně malebným turistickým cílem je CHKO Žďárské vrchy. Lze je bez nadsázky označit za nejrozmanitější část Českomoravské vrchoviny se spoustou turisticky zajímavých míst a řadou kulturních památek. Krásné území Žďárských vrchů lze poznat prostřednictvím čtyř naučných stezek (Babín, Dářko, Žákova Hora Tisůvka, Krajem Chrudimky).

Z hradů jen namátkově vyberme hrad Orlík ležící nedaleko města Humpolce. Kolem Orlíku prochází naučná stezka a krom stálých prohlídek a expozic nabízí návštěvníkům nespočet kulturních akcí, folkovými festivaly počínaje, středověkými turnaji a nočními prohlídkami konče. A co třeba návštěva zámku v Žirovnici? Milovníci historie jistě ocení nespočet expozic od nádherných nástěnných gotických fresek, až po výstavu knoflíkářství, pivovarnictví, či venkovních tradic a řemesel včetně života na vesnici. Ani zde nechybějí kulturní akce a častá divadelní představení.

A pokud potřebujete tip na víkendový výlet s dětmi, nedaleko Žirovnice vás pozveme například do zážitkového zábavního parku Pohádková říše Fábula v Kamenici nad Lipou. České výlety nás čím dál častěji vedou, kam jinam, než za pohádkou. Pohádkové království skřítka Fábuly vám poskytne celodenní zábavu za každého počasí. Originální a zábavné aktivity v chládku, venku i pod střechou a nespočet kulturních akcí se postarají o kvalitní zábavu pro celou rodinu. Čekají zde na vás živé bytosti z českých pohádek, dílny, království hlavolamů, zámecké bludiště, mini ZOO nebo třeba zážitkový hostinec u loupežníka Bambitky.

Tipy na výlet – Jižní Čechy

Výlety Jižní Čechy, to je jistě téma na seriál. Vynecháme proto povídání o cyklotrasách, vodáckých destinacích či nespočtu kulturních památkách v Českém Krumlově, Třeboni, či Jindřichově Hradci. Co takhle projížďka poslední úzkorozchodnou železnicí v Čechách? V půvabném, zasněném kraji lesů, kopců a rybníků České Kanady vedou dvě tratě, Jindřichův Hradec – Nová Bystřice i Jindřichův Hradec – Obrataň. Dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu.

Když už jsme zmínili spojení návštěvy zámku Žirovnice s výletem do zábavního parku Pohádková říše Fábula, stejná možnost se nabízí i zde. Úzkokolejka vás může dovézt z Jindřichova Hradce přímo do Kamenice nad Lipou, kde se pohádkové království Fábula nachází. Zájemcům o další technické památky můžeme v okolí doporučit například Muzeum motorových kol v Horní Radouni nebo Letecké muzeum v Deštné. Snad už tedy máte tip na víkendový výlet. Tak přejeme šťastnou cestu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek