narozeniny

Fabula narrat – pohádka se vypráví

Latina je dnes již téměř mrtvý jazyk, ale na FABULA NARRAT, tedy volně přeloženo POHÁDKA SE VYPRÁVÍ, na to slyší skoro všichni – děti, rodiče, prarodiče. I když už jsme odrostli dětským střevíčkům, stále máme rádi pohádkové příběhy, vítězství dobra nad zlem a kouzla. Tak si pojďme jednu trochu netradiční podivuhodnou příhodu vyprávět.

Skřítek Fábla

Žil byl jeden malý skřítek jménem FÁBULA. Když trochu povyrostl a začal rozum brát, zjistil, že zůstal, z kouzelných pohádkových bytostí, na světě sám. Rozhodl se tedy vydat na pouť a hledat kamarády. Bloudil světem a pátral, kde se ukrývají, ale neměl štěstí.

Jednoho dnes se doslechl o malém městečku Kamenice nad Lipou, že prý tam roste kouzelná památeční lípa. Řekl si, že by zde možná mohl najít další pohádková stvoření. Vydal se tedy na cestu, ale ani tady žádné nenašel. Nebyla to, však cesta marná, objevil zde půvabné místo a rozhodl se zde na nějaký čas usadit. Nastěhoval se do velkého tajuplného domu, okolo kterého se rozprostírala krásná velká zahrada.

Skřítek si řekl, že zde vybuduje zábavní park a počká, až se to rozkřikne a zázračné bytosti si ho najdou sami. Začal velmi pilně pracovat a kouzlit. Za nedlouho se mu podařilo vytvořit pohádkové sklepení s kouzelnickou laboratoří, zahradou pro víly, čertovskou školičkou a považte, dokonce i s pokladem.

narozeniny
skřítek

Pohádkové bytosti

Jednoho dne se probudil a zjistil, že za branou někdo stojí. Když opatrně vykoukl, uviděl čaroděje Kellyho, loupežnici Bambitku, čertíka Popletu, ježibabu a rusalky. S velkou radostí je pozval dál. A tak se stalo, že se Fábulova pohádková říše začala pomalu zaplňovat. Všichni si zde spokojeně žili a těšili se z toho, že nejsou na světě sami.

Ze začátku se permoník radoval a byl spokojený, ale za nějaký čas začal přemýšlet o tom, že by bylo zábavnější se o jejich štěstí podělit s někým dalším. Přirozeností každého skřítka je milovat lidi a zvlášť děti. Vykouzlil tedy na zahradě dětské hřiště, letní amfiteátr (to aby se měly děti kde dívat na pohádky), mini zoologickou zahradu, dokonce i přírodní bludiště a otevřel bránu pro veřejnost.

A lidem, obzvlášť dětem se v jeho říši moc líbilo a proto pokračoval v budování. Tak vznikly ještě obří marionety, které si mohou děti sami rozpohybovat a střílna. Aby se vůbec nikdo nenudil, připravil Fábula obří společenské hry (např. takové Člověče, nezlob se, zabírá celou jednu místnost), hlavolamy pro malé i velké a tvořivé dílničky, ve kterých se dá vyrobit třeba malovaný hrneček, tričko, kouzelná kostka a mnoho dalšího.

Pro ty starší nebo pro toho, kdo chce potrápit šedou kůru mozkovou, vytvořil únikovou hru – Útěk ze žaláře, ale víc nám o ní neprozradil to by prý, už nebylo to pravé dobrodružství.

skřítek Fábula

     A tak jako všechny pohádky i ta naše končí šťastně. Skřítkovi Fábulovi se splnil jeho sen. Do jeho zábavního rodinného parku – pohádkové říše Fábula  přicházelo čím dál víc návštěv. Začali přijíždět rodiny s dětmi, dokonce i prarodiče se svými vnoučaty, Za pidimužíkem přijíždějí zájezdy i školní výlety z mateřských i základních škol. Živé pohádkové bytosti se z toho moc radují a každý rok se těší na další a další návštěvníky.

Za Kamenicí nad Lipou je kopec, na tom kopci zvonec a pohádky je konec.

Také se přijeďte za Fábulou pobavit a zažít celý den plný pohádek, dobrodružství a legrace, určitě neprohloupíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek