zámek

VÝLETY PO OKOLÍ – ŽIROVNICE

I my se rádi touláme po okolí Zážitkového parku Fábula.  Naposledy jsme navštívili město ŽIROVNICE a byli jsme okouzleni krásným zámkem.  Rádi bychom vás seznámili s tímto neprávem opomíjeným městem.

Město Žirovnice se nachází 12 km od Kamenice nad Lipou a je známá perleťářskou a knoflíkářskou výrobou. Leží na pravém břehu stejnojmenné říčky. Přímo ve městě i v jeho okolí j najdeme značné množství rybníků a proto je ideálním místem ke koupání.

3545_foto

cyklostezky

Zámecký špýchar

Dominantou města je zámek. Cestou k němu si nezapomeňte prohlédnout rozsáhlou výstavu venkovských tradic a řemesel v zámeckém špýcharu. Ve spodním patře jsou historické zemědělské stroje, ve druhém podlaží drobnější nářadí a nástroje používané v minulosti ke každodenním činnostem. Je zde také místěn keramický betlém s více jak 700 postavičkami vyroben dětmi ze Základní umělecké školy v Humpolci. Ve třetím patře nahlédnete do venkovské světnice. V celé budově můžete obdivovat původní dřevěné barokní sloupy.

Dalším turistickou zajímavostí je expozice v bývalém pivovaru. Jde o expozici knoflíkářství, perleti, historických šicích strojů a pivovarnictví.

pivovar

Žirovnický zámek

Za prohlídku určitě stojí žirovnický zámek. V sálech jižního křídla a bývalé zámecké kapli se dochovaly nástěnné fresky z konce 15. století. Jedná se o unikátní a svým rozsahem největší freskovou výzdobu v Čechách. Ukázkou bydlení druhé poloviny 19. století jsou soubory jídelny, Šternberského sálu, hudebního salonku nebo dětské ložnice. Ukázkou bydlení druhé poloviny 19. století jsou soubory jídelny, Šternberského sálu, hudebního salonku nebo dětské ložnice. Zámecké nádvoří i vnitřní prostory zámku jsou využívány při řadě kulturních akcí.

zámek
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
zámek Žirovnice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek